Zanieczyszczenia układu paliwowego

Silnik samochodowy wraz z postępem eksploatacji zaczyna tracić swoje pierwotne właściwości i spalać coraz większe ilości paliwa. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest zanieczyszczony układ paliwa, który warto od czasu do czasu przeczyścić.

wlew paliwaNiezależnie od silnika samochodowego układ paliwowy zawsze narażony jest na zanieczyszczenia. Wskutek wahań temperatury w zbiorniku może wytrącać się woda, która wraz z metalowymi elementami auta jest w stanie doprowadzić do szybkiej korozji. Układ zasilania jest skonstruowany w taki sposób, aby wyłapać wszelkie ślady rdzy oraz resztę zabrudzeń, które przedostały się wraz z paliwem. Część z nich zatrzymuje sitko, w które wyposażona jest pompa paliwa. Reszta dociera do filtru paliwa, którego zadaniem jest skuteczne wyłapanie wszelkich zanieczyszczeń. Jednak nawet najlepsze filtry paliwa nie są w stanie wyłapać wszystkich szkodliwych czynników zewnętrznych, więc prędzej lub później mogą dotrzeć do wtryskiwaczy i zakłócić ich prawidłowe działanie. Zanieczyszczenie wtryskiwaczy może doprowadzić do nadmiernego zużycia paliwa, dymienia z rury wydechowej, a niekiedy nierówną pracą jednostki napędowej. W skrajnych przypadkach może nastąpić uszkodzenie iglicy wtryskiwacza, co w konsekwencjach może doprowadzić do generalnego remontu silnika.

W celu uniknięcia kosztownych napraw warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto stosować produkty czyszczące układ zasilania w postaci np. dodatków do paliwa. Najlepiej jeżeli będą to produkty sprawdzone. Płyny te na wyposażeniu powinien posiadać niemal każdy sklep motoryzacyjny. Dodatki do paliwa należy stosować bezpośrednio przed tankowaniem. Oprócz tego na rynku dostępne są również rozmaite zmywacze do gaźników, przepustnic oraz wtryskiwaczy. Z porad praktycznych warto stosować się do nie jeżdżenia na oparach paliwa, co bez wątpienia również ma negatywny wpływ na układ paliwowy. Oprócz tego nie należy jeździć na starym paliwie, gdyż po około trzech miesiącach w baku zaczynają się wydzielać szkodliwe związki dla układu paliwowego oraz wtryskiwaczy.

Więcej na łamach sklepu http://www.noweczesci.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *