Parownik układu klimatyzacji

Parownik to element układu klimatyzacji, w którym zachodzi wymiana ciepła. Wraz z wentylatorem dmuchawy nagrzewnicy stanowią system chłodzenia kabiny pojazdu. Swoją specyfikacją parownik przypomina skraplacz, choć spełnia dokładnie odwrotną funkcje – otóż to właśnie parownik jest odpowiedzialny za dostarczenie do wnętrza samochodu chłodnego powietrza.

Sekret wysokiej funkcjonalności parownika tkwi w jego budowie, do której wykorzystano owalne rurki umieszczone w ożebrowanej konstrukcji. Ożebrowanie parownika jest wykonane z miedzi bardzo dobrze przewodzącej ciepło, bądź coraz częściej z uwagi na mniejszą masę i cenę – z aluminium.

parownik-ukladu-klimatyzacjiZe względu na wysoki poziom wody obecnej na radiatorze parownika, jest on podatny na osadzanie się na jego elementach wszelakiego rodzaju zanieczyszczeń i brudu, które stanowią idealne środowisko rozwoju roztoczy i grzybów wdychanych przez użytkowników pojazdu. By uchronić się przed ich atakiem należy zastanowić się nad regularną wymianą filtra kabinowego.

Rozwiązania konstrukcyjne parowników

Parowniki zbudowane są z rurek, najczęściej o przekroju owalnym, mogą być one ułożone w żeberkach radiatora na kilka różnych sposobów. Możemy wyróżnić cztery typy konfiguracji przepływu czynnika chłodniczego przez parownik.

  1. Obieg równoległy.
  2. Obieg typu U.
  3. Obieg typu S.
  4. Obieg typu W.

Każde z tych rozwiązań wspierane jest specjalnym ukształtowaniem żeber radiatora, co wymusza wydłużony przepływ powietrza w parowniku, aby osiągnąć najwyższą wydajność. wewnątrz urządzenia, po to aby odpowiednio sterować przepływem powietrza i osiągać najwyższą wydajność wymiany ciepła.

Usterki parownika

Z czasem parownik może ulec rozszczelnieniu lub zatkaniu. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana. Doskonałą ofertę znajdziecie na stronie zaufanego dystrybutora renomowanych producentów: http://www.autochlodnice.com/parownik/k,100356/. Specjaliści podpowiadają, że warto zainwestować w zakup podzespołu znanej marki, by cieszyć się sprawnie działającym układem – tańsze zamienniki mogą być bowiem mniej wydajne.

Montaż nowego parownika polega na umieszczeniu go w miejscu uszkodzonej, wyjętej części i podłączeniu jego przewodów. Następnie należy z powrotem zmontować wszystkie rozłożone elementy deski rozdzielczej. Na koniec układ klimatyzacji jest napełniany czynnikiem roboczym i olejem smarującym kompresor. Układ należy uruchomić i oczywiście przetestować pod względem wydajności.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *