Parownik to element układu klimatyzacji, w którym zachodzi wymiana ciepła. Wraz z wentylatorem dmuchawy nagrzewnicy stanowią system chłodzenia kabiny pojazdu. Swoją specyfikacją parownik przypomina skraplacz, choć spełnia dokładnie odwrotną funkcje – otóż to właśnie parownik jest odpowiedzialny za dostarczenie do wnętrza samochodu chłodnego powietrza.
Sekret wysokiej funkcjonalności parownika tkwi w jego budowie, do której wykorzystano owalne rurki umieszczone w ożebrowanej konstrukcji. Ożebrowanie parownika jest wykonane z miedzi bardzo dobrze przewodzącej ciepło, bądź coraz częściej z uwagi na mniejszą masę i cenę – z aluminium.
Ze względu na wysoki poziom wody obecnej na radiatorze parownika, jest on podatny na osadzanie się na jego elementach wszelakiego rodzaju zanieczyszczeń i brudu, które stanowią idealne środowisko rozwoju roztoczy i grzybów wdychanych przez użytkowników pojazdu. By uchronić się przed ich atakiem należy zastanowić się nad regularną wymianą filtra kabinowego.
Rozwiązania konstrukcyjne parowników
Parowniki zbudowane są z rurek, najczęściej o przekroju owalnym, mogą być one ułożone w żeberkach radiatora na kilka różnych sposobów. Możemy wyróżnić cztery typy konfiguracji przepływu czynnika chłodniczego przez parownik.
- Obieg równoległy.
- Obieg typu U.
- Obieg typu S.
- Obieg typu W.
Każde z tych rozwiązań wspierane jest specjalnym ukształtowaniem żeber radiatora, co wymusza wydłużony przepływ powietrza w parowniku, aby osiągnąć najwyższą wydajność. wewnątrz urządzenia, po to aby odpowiednio sterować przepływem powietrza i osiągać najwyższą wydajność wymiany ciepła.
Usterki parownika
Z czasem parownik może ulec rozszczelnieniu lub zatkaniu. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana. Doskonałą ofertę znajdziecie na stronie zaufanego dystrybutora renomowanych producentów: https://www.autochlodnice.com/parownik/k,100356/. Specjaliści podpowiadają, że warto zainwestować w zakup podzespołu znanej marki, by cieszyć się sprawnie działającym układem – tańsze zamienniki mogą być bowiem mniej wydajne.
Montaż nowego parownika polega na umieszczeniu go w miejscu uszkodzonej, wyjętej części i podłączeniu jego przewodów. Następnie należy z powrotem zmontować wszystkie rozłożone elementy deski rozdzielczej. Na koniec układ klimatyzacji jest napełniany czynnikiem roboczym i olejem smarującym kompresor. Układ należy uruchomić i oczywiście przetestować pod względem wydajności.