Pies u fryzjera – jak zapewnić właściwą pielęgnację sierści czworonogów?

Odkąd w Polsce popularny stał się zawód groomera czyli profesjonalnego psiego fryzjera, wielu właścicieli czworonogów zaczęło dużo więcej wagi przywiązywać do wyglądu swoich czworonogów. Ale nie można także zapominać, że tego typu zabiegi mają zapewnić psom przede wszystkim zdrowie i komfortowe samopoczucie.

Nie tylko estetyka

Trudno teraz znaleźć nawet średniej wielkości miasto w Polsce, gdzie nie świadczyłby swoich usług fryzjer dla psa. Warszawa i inne duże aglomeracje oczywiście wiodą w tym prym, ale i w innych miejscach groomerzy są w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Wraz z rozwojem tego typu usług, wielu właścicieli psów zaczęło zwracać uwagę na bardzo istotną kwestię zawiązaną z właściwą pielęgnacją sierści u ich podopiecznych. Z drugiej strony, można też zaobserwować nieco niepokojący trend samodzielnego strzyżenia psów, kiedy nie jest to konieczne lub w niewłaściwy sposób. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na kilka podstawowych faktów dotyczących specyfiki dbania o sierść i skórę psów, bo przecież to zdrowie a nie fryzura psa powinny być dla nas najważniejsze.

psi fryzjer warszawa

Rodzaje psiej sierści

Zacznijmy od rzeczy zupełnie podstawowych. Sierść u psów ma spełniać przede wszystkim funkcje ochronne. Jest to naturalna bariera, która zapewnia właściwą termikę ciała – izoluje przed chłodem w zimowe dni i przed przegrzaniem, a także oparzeniami w dni gorące i słoneczne. Druga istotna sprawa dotyczy struktury psiej sierści. Warto wiedzieć, że rozróżniamy tu dwa jej rodzaje. Może to być sierść jednowarstwowa lub dwuwarstwowa. W tym drugim przypadku składa się ona z warstwy zewnętrznej i miękkiego, przylegającego do skóry podszerstka. Każda z nich wymaga nieco innej pielęgnacji.

Strzyc czy nie strzyc? A jeśli tak, to kiedy?

Strzyżenie generalnie zaleca się u psów z jednowarstwową sierścią. Ale nie tylko to ma znaczenie. Są to również rasy psów, które są bardziej podatne na alergie skórne, egzemy lub utratę sierści. Można tu zaliczyć m.in. takie rasy jak yorshire terrier, maltańczyk, shih-tzu, a także terrier rosyjski i szkocki, sznaucer, seter irlandzki. Psy posiadające sierść dwuwarstwową w wielu przypadkach strzyżenia nie wymagają. Będę to chociażby owczarki, husky, malamuty czy border collie oraz oczywiście wszystkie razy krótkowłose.

Zważywszy na istotną rolę sierści w ochronie przed warunkami pogodowymi – szczególnie temperaturami i słońcem – strzyżenie psów nigdy nie powinno być ekstremalne. Jeśli zabieg przeprowadzany jest rzadziej, na przykład raz do roku, należy to zrobić wczesną wiosną.

3 komentarze
  1. Łukasz 10 maja 2020 Odpowiedz
  2. Ilona 13 maja 2020 Odpowiedz
  3. Tomek 13 maja 2020 Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *