Czy rząd pomylił się ws. COVID-19? W Warszawie i Krakowie odbył się Tydzień Życia i Wolności

Atak radykałów czy może długo wyczekiwana, zasłużona krytyka rządowej strategii zarządzania zachorowaniami i zgonami na COVID-19? Konferencji „Tydzień Życia i Wolności” nie można zarzucić skromności i braku merytoryki. Stała na wysokim poziomie, a udział w niej wzięło aż 45 ekspertów i komentatorów życia społeczno-gospodarczego. Wnioski, jakie przedstawili, nie napawają optymizmem.

W dniach 7-12 czerwca 2021 r. odbył się ogólnopolski Tydzień Życia i Wolności. Wydarzenie, które zrealizowano jednocześnie stacjonarnie (co należy odczytywać jako pewne novum po długiej przerwie od jakichkolwiek otwartych spotkań publicznych), jak też i w formule transmisji telewizyjnej na żywo, zorganizował szereg instytucji pozarządowych. Inicjatorami i gospodarzami wszystkich sześciu paneli tematycznych były Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej zmobilizowało sporą część sektora pozarządowego

– Potraktowaliśmy to wydarzenie jako okazję do głośnego powiedzenia „STOP” przeciw narracji płynącej z organów władzy publicznej oraz z mediów głównego nurtu w kwestii utrzymania skomplikowanego i niesprawnego systemu zakazów, obostrzeń, limitów w zakresie podstawowych praw i wolności obywatelskich. Stąd nasze intensywne dążenia do wypromowania tej konferencji w sieci oraz skuteczne zabiegi o pozyskanie szerokiego grona partnerów wspierających oraz patronów medialnych – mówi dr Paweł Momro, koordynator projektu Tydzień Życia i Wolności.

Skoro mowa o partnerach, w inicjatywę organizacji „Tygodnia” włączyły się: Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszenie Fidei Defensor, Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny, Fundacja Życie i Rodzina, Młodzież Wszechpolska, Fundacja TKL Koliber oraz Towarzystwo na rzecz Rozwoju i Inicjatyw Społecznych. Jeśli natomiast chodzi o partnerów medialnych, swojego wsparcia informacyjnego udzieliły: portal PCh24.pl (prowadzony przez wspomniane Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej), magazyn Polonia Christiana, portal Marsz.info, tygodnik Do Rzeczy, portal i telewizja internetowa Media Narodowe, telewizja Wrealu24 (która dodatkowo przeprowadziła własne transmisje z wszystkich sześciu dni konferencji), wydawnictwo Arcana, wydawnictwo Esprit, a także rozgłośnia Radio Poznań. Dodatkowo swoje kamery do zarejestrowania i retransmisji wydarzenia oddelegowały Telewizja Trwam oraz internetowa telewizja AlterShot TV.

Skoro wszystkie nagrania dostępne są u organizatorów wydarzenia, a konkretnie na stronie internetowej telewizji PCh24.tv, w zasadzie można by na powyższym wyliczeniu i suchej informacji zakończyć tekst o „Tygodniu Życia i Wolności”. Co najwyżej, ewentualnie dodając, że organizatorzy zadbali także o oddzielny fanpage na Facebooku pod ciekawą nazwą „Dajcie żyć” oraz o oddzielną stronę internetową dla wydarzenia – tydzienzycia.pl. Niemniej jednak, warto po krótce zreferować, co działo się każdego dnia i jakie tematy dominowały w referatach i debatach.

Co się stało z Kościołem oraz polskimi szkołami w czasie pandemii?

Inauguracyjną sesję #Kościół poświęcono sytuacji Kościoła Katolickiego i wiernych w okresie minionego 1,5 roku obostrzeń i ograniczeń kultu religijnego w Polsce. Stąd np. red. Krystian Kratiuk skupił się na spojrzeniu na zachowania hierarchii oraz wiernych w dobie obostrzeń, z kolei ks. prof. Tadeusz Guz szerzej skrytykował poczynania skrajnej lewicy i promujących ją mediów, które z powodu koronawirusa domagała się dalszych ograniczeń swobód religijnych.

Wtorkowa #Edukacja wyszła poza ramy dostrzegalnego już niemal wszędzie deficytu wartościowej edukacji. Padło wiele słów prawdy m.in. o upadającej edukacji wczesnoszkolnej (m.in. z ust dr Barcińskiego czy prof. Wojciechowskiego) oraz o wyciąganiu dzieci i młodzieży ze szkół w celu instrumentalnego używania tych grup w rywalizacji partyjnej i politycznej.

Lockdown był błędem. Pytanie, czy i kiedy politycy przyznają się do tego?

Podczas panelu #Gospodarka zaproszeni eksperci bili na alarm w sprawie globalnych, neokomunistycznych projektów przebudowy świata. Projektów, które pod pięknymi hasłami nachalnie promują najwięksi liderzy świata polityki i korporacji. Rozprawiono się z narzuconym przez rząd lockdownem ekonomicznym, którego skutki polscy przedsiębiorcy będą jeszcze odczuwać latami.

Panel #PrawaiWolności to m.in. popis mec. Jerzego Kwaśniewskiego, który odsłonił brutalną prawdę o pandemicznych rozporządzeniach. W swoim referacie paradoksalnie – mimo krytycznego stosunku do lockdownu – zwrócił uwagę, że rząd może uniknąć odpowiedzialności za wszystkie te decyzje. Odbyła się także żywa dyskusja z udziałem prawników, filozofów, działaczy społecznych i dziennikarzy.

Najbardziej wyczekiwany, „covidowy” panel #Zdrowie stał się sensacją i zarazem najpopularniejszym materiałem spośród całego „Tygodnia Życia i Wolności”. Pod batutą prowadzącego red. Pawła Chmielewskiego, przy udziale ekspertów medycyny, wirusologii i fizyki dokonała się swoista intelektualna masakra rządowej narracji nt. koronawirusa.

Sobotę poświęcono prawu do życia. Pod hasłem #ProLife wystąpił szereg prelegentów, pośród których grzechem byłoby nie wyróżnić pięciu pań. To właśnie one w debacie pt. Jak przekonać młodych do obrony życia? wystawiły szereg konkretnych recept na zwycięstwo strony prolife w sporze o aborcję i prawo do życia. Z kolei referat ks. prof. Andrzeja Pryby zogniskowany był wokół bioetycznego nauczania św. Jana Pawła II oraz jego encykliki Evangelium Vitae.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *