Amortyzatory – gazowe czy olejowe?

Wiele osób zastanawia się nieraz, które amortyzatory są lepsze? Standardowe, czyli te olejowe, czy jednak gazowe? Trzeba na pewno zapoznać się z ogólną charakterystyką, a różnią się one od siebie znacznie.

Tradycyjne- olejowe

amortyzator5To rozwiązanie jak najbardziej klasyczne i podstawowe. Nie znaczy oczywiście, że złe. Budowa takich amortyzatorów jest banalnie prosta. To rura wypełniona olejem. W środku pracuje tłok, który przylega do ścian tej rury. Dlatego nadal cieszą się powodzeniem. Nie ma się co dziwić. Dosyć niski koszt, ale też wysoka trwałość, tak jak mamy to na przykładzie firmy Delphi. Można je także regenerować. To jednak już wychodzi z mody, a powodem tego jest, że cena amortyzatorów od lat spada i taki zabieg nie zawsze jest opłacalny. Mają jednak także swoje wady – są na pewno ciężkie i mają powolną reakcję na nierówność. Mają stałą, linową siłę tłumienia, dlatego nie sprawdzą one się raczej dla maniaków tuningu. Natomiast ci, którzy lubią bardziej spokojną i komfortową jazdę powinni zdecydować się na wybór tego typu amortyzatora. Jednak każde najechanie na większą nierówność powoduje utratę trwałości sprzętu. Trzeba na pewno zaopatrzyć się w amortyzatory od uznanych marek, jak np. Delphi.

Gazowe, czy to lepsze rozwiązanie?

Nazwa amortyzatory gazowe to pewne uproszczenie. Właściwe i pełne nazewnictwo to olejowo-gazowe.

Tutaj konstrukcja składa się z jednej rury, gdzie zainstalowany jest tłok. W cylindrze jest olej, ale nie tylko on jest czynnikiem tłumiącym. Tutaj główną rolę odgrywa już azot. Amortyzator zachowuje w pełni zachowuje kontrolę nad kołem. Koło lepiej przylega do nawierzchni, dlatego samochód na pewno szybciej reaguje na nierówności. Takie amortyzatory oczywiście są w ofercie firmy Delphi, a teraz w fabrycznym montażu samochodów takie rozwiązanie zdecydowanie należy do większości.

Amortyzatory gazowe polecamy przede wszystkim kierowcom, którzy mają szybkie samochody i lubią dynamiczną jazdę. Są jednak droższe od tych tradycyjnych olejowych. Należy także zaznaczyć, że mają niezwykle delikatną konstrukcję.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.