Niezbędne właściwości kanałów wentylacyjnych

Zaprojektowanie sprawnego i bezpiecznego systemu wentylacyjnego wymaga troski o najmniejsze szczegóły. Każdy element powinien być dostosowany do potrzeb, aby nie zagrażał użytkownikom. Podstawą każdej instalacji wentylacyjnej jest natomiast kanał. Konstruuje się go z odpowiednio przystosowanych przewodów. Z czego powinny być zbudowane te przewody? Jakie warunki muszą spełniać?

Elastyczny kanał wentylacyjny izolowany

Elastyczność kanałów wentylacyjnych to rzecz podstawowa. Po pierwsze przez kanały przepływają czasami zmiennej ilości powietrza. Tym samym przewody muszą być w stanie dostosować się do ich nadmiaru. Po drugie natomiast przewody w zasadzie nigdy nie biegną całkowicie prosto. Konieczne jest ich zaginanie w niektórych miejscach. Elastyczność sprawia, że przewód nie traci swoich właściwości nawet po zagięciu. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych jest w tym przypadku taśma poliestrowa. Niemniej poliester tworzy tylko jedną z kilku warstw dobrych przewodów.

kanał wentylacyjny izolowany w budynku

Kanał wentylacyjny izolowany – dlaczego izolacja jest istotna?

Niezwykle ważne jest, aby przewód wentylacyjny posiadał izolację. Rzecz w tym, aby powietrze przepływające przez przewód nie traciło ciepła. Ponadto kanał wentylacyjny izolowany nie dopuszcza do skraplania się pary w systemie wentylacyjnym. Sama podstawa przewodu, czyli poliester, gwarantuje dość sporą szczelność, a tym samym do pewnego stopnia również izolację. Jednak to zdecydowanie zbyt mało. Dlatego też przewody często są pokryte warstwą włókna szklanego. Materiał ten zapewnia całkowitą izolację.

Prawidłowo wykonany kanał wentylacyjny izolowany, przygotowany z odpowiednich materiałów, to konstrukcja gwarantująca bezpieczną pracę systemu wentylacyjnego. Bardzo często elementy te są dodatkowo wzmacniane spiralami z drutu stalowego z domieszką cynku, który zapobiega powstawaniu korozji. Wymienione właściwości izolacyjne, oraz odpowiednie wzmocnienia sprawiają, że przewody wentylacyjne można stosować również w innego typu instalacjach. Montowane są na przykład w instalacjach grzewczych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *