Jak działają siłowniki pneumatyczne i do czego się je wykorzystuje?

Element pneumatyki, który zamienia energię skompresowanego powietrza w energię mechaniczną, nazywany jest siłownikiem pneumatycznym. Siłowniki pneumatyczne mają zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, jednak najczęściej możemy je spotkać w automatyce. Często pełnią one funkcję urządzeń dociskowych lub podajników.

Jak działa siłownik pneumatyczny?

Gaz pod ciśnieniem wprowadzany jest do komory siłownika, gdzie wpływa na przemieszczanie się trzpienia siłownika, a to z kolei powoduje ruch końcówki roboczej. W zależności od budowy siłownika ruch będzie kątowy lub wzdłużny. Budowa decyduje również o wielkości skoku tłoka, a także kącie roboczym ruchu – w przypadku siłowników, które oparte są na pracy obrotowej.

siłowniki pnaumatyczne

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne dzielimy na podstawie ich budowy oraz zakresu działania. Do najważniejszych kryteriów podziału zaliczamy:

  • rodzaj ruchu roboczego
    • liniowe
    • krzywoliniowe
    • kątowe
  • rodzaj użytego elementu roboczego
    • mieszkowe
    • tłokowe
    • membranowe
  • występowanie tłoczyska
    • z tłoczyskiem
    • bez tłoczyska

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne są stosunkowo proste w obsłudze oraz budowie. Sprężone powietrze, które jest ich czynnikiem napędzającym, jest łatwo dostępne, sprawdza się szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Ponadto siłowniki pneumatyczne mogą pracować w naprawdę skrajnych temperaturach, co jest ich wielką zaletą. Te funkcjonalne urządzenia znajdują więc bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Są nieodłącznym wyposażeniem linii produkcyjnych linii do pakowania gotowych wyrobów czy w prasach. Bardzo często osą również wykorzystywane w urządzeniach służb ratunkowych, dzięki czemu mogą one pracować nawet w trudnych warunkach w terenie. Nie należy zapominać też o powszechnym wykorzystaniu siłowników pneumatycznych w automatycznych bramach wjazdowych.

Zalety siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne poza tym, że są łatwe w obsłudze i mają stosunkowo prostą budowę, a także mogą pracować w trudnych warunkach, posiadają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Mogą być one zaprojektowane i wyprodukowane na indywidualne zamówienie firmy, z uwzględnieniem konkretnych parametrów, jakie pozwolą na maksymalną optymalizację procesu produkcyjnego. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przemyśle, gdzie przy masowej i precyzyjnej produkcji liczą się wszystkie parametry. Użycie indywidualnie zaprojektowanego siłownika pneumatycznego może znacznie poprawić proces produkcyjny a tym samym jakość produktów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *