Transport rurowy materiałów różnorodnych

Transport materiałów niespecyficznych, charakteryzujących się niejednorodną strukturą wymaga zastosowania specjalnych urządzeń mających na celu bezpieczne oraz efektywne przemieszczanie – w tym celu wykorzystuje się transport rurowy, cechujący się adekwatną specyfiką technologiczną, zapewniającą sprawne transportowanie pyłów oraz materiałów sypkich różnego rodzaju.

at2Transport rurowy – zastosowanie

Funkcjonalność transportu rurowego okazuje się być wyjątkowo wysoka, gdyż podobny rodzaj przenośników wykorzystywany jest w wielu branżach szeroko rozumianego przemysłu. Transport rurowy doskonale sprawdza się jako sposób na odprowadzanie pyłów, szczególnie w miejscach narażonych na silne porywy wiatru – zapewnia więc szczelność oraz sprawność transportową, co ma wyjątkowe znaczenie również w odniesieniu do sypkich i drobnoziarnistych materiałów. W przypadku konieczności zachowania najwyższej izolacyjności, rurowy transport proszków oraz innych surowców wydaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Specyfikacja techniczna przenośników w transporcie rurowym

Transport rurowy pojawia się w wielu gałęziach przemysłu, z uwagi na różnorodność przenośników dostępnych do eksploatacji – optymalnie dobrany przenośnik zapewnia skuteczne, sprawne i bezpieczne transportowanie każdego niemal materiału.

Przenośniki rurowo-linowe wydają się najbardziej popularnymi w odniesieniu do transportu surowców o różnych konsystencjach, składzie chemicznym oraz właściwościach – uniwersalność ich zastosowania wynika głównie z konstrukcji, która umożliwia pracę w różnych układach przestrzennych (w pionie, poziomie, w linii pochyłej oraz łamanej). Alternatywą dla tego typu przenośników są urządzenia łańcuchowo-linowe, w których elementem zastępującym klasyczną linę staje się łańcuch.

Z kolei przenośnik aero-mechaniczny okazuje się jednym z najbardziej szczelnych sposobów transportowania materiałów – z tego względu wykorzystywany jest do przenoszenia surowców cechujących się się wysoką szkodliwością i posiadających cechy drażniące w kontakcie z człowiekiem, materiałów wymagających szczególnej higieny i zachowania czystości lub łatwo utleniających się oraz higroskopijnych. Można więc uznać, że stosuje się go do transportowania specjalnych surowców, wymagających szczególnej ostrożności podczas przemieszczania.

Zalety wykorzystania transportu rurowego w przemyśle

Warto zaznaczyć, że rurowe przenośniki cechują się szczelnością pyłową oraz gazową, jak również posiadają inne zalety dotyczące ich eksploatacji – nie bez znaczenia jest łatwość obsługi, wysoka wydajność oraz niskie koszty użytkowania. Nie sposób nie wspomnieć o solidnej konstrukcji, cechującej się dużą trwałością oraz minimalnym stopniem zawodności.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *