Sprzęgło hydrokinetyczne

Pomysłodawcą tego innowacyjnego urządzenia był profesor Hermann Fottinger. Sprzęgło hydrokinetyczne wykorzystywane jest w głównej mierze w automatycznych skrzyniach biegów za pomocą połączenia pompy i turbiny napędzanej przez ciecz. Dzięki temu sprzęgło pracuje poprzez wymuszony ruch obrotowy z elementu czynnego do biernego.

Ulepszona wersja

sprzegło-hydrokinetyczneOstatnie lata miały istotny wpływ na rozwój mobilności. Wprowadzono multum innowacyjnych rozwiązań, które wiele zmieniły w świecie motoryzacji. Zmianom uległo także sprzęgło hydrokinetyczne, którego zasada działania uległa niewielkim modyfikacjom – działa dzięki bezwładności cieczy umieszczonej wewnątrz sprzęgła. Moment obrotowy przekazywany jest przez płyn, który znajduje się między łopatkami pompy i turbiny, a siła napędowa jest przenoszona między wałem korbowym a skrzynią biegów. Do poruszenia cieczy służy natomiast wirnik pompy, który     został umieszczony na wale korbowym silnika.

Wady i zalety

Sprzęgło hydrokinetyczne pracuje praktycznie cały czas z poślizgiem, co ma wpływ na nieco mniejszą sprawność podzespołu i zwiększa zużycie paliwa. Ogromną wadą jest także brak możliwości rozłączenia silnika przy zmianie biegów oraz niewielka intensywność hamowania. Konstrukcja sprzęgła hydrokinetycznego pozwala jednak przenosić na koła samochodu duże momenty obrotowe mimo pracy w poślizgu, co jest niezwykle przydatne w przypadku zimy.

Ogromnym plusem według specjalistów z http://www.centrumsprzegla.com/ jest także zabezpieczenie układu przed obciążeniami i znacznie dłuższa żywotność całej konstrukcji. Sprzęgło hydrokinetyczne sprawia, że tłumik drgań będzie pracował znacznie lepiej i wydajniej, co pozwoli wyeliminować wszelkie obciążenia układu.

Zastosowanie

Ze względu na budowę, sprzęgło hydrokinetyczne wykorzystuje się przede wszystkim w samochodach użytkowych – pojazdy ciężkie takie jak ciężarówki i tiry. Tego typu sprzęgła znajdują także zastosowanie w pojazdach terenowych, w których trwałość i niezawodność elementów sprzęgła jest niezwykle istotna. Sprzęgła hydrokinetyczne są także używane w samochodach osobowych – są to jednak zwykle samochody o sportowym zacięciu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *