Kalibracja alkomatu – konieczność czy zbędny zabieg?

Alkomaty są obecnie popularnymi i łatwo dostępnymi narzędziami służącymi do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Warto z nich skorzystać w sytuacjach, w których musimy poprowadzić samochód, a nie jesteśmy pewni czy alkohol zniknął już z naszego organizmu. Często jednak zapominamy, że zakup alkomatu to nie koniec. Urządzenie trzeba raz na jakiś czas poddać kalibracji by pomiary były jak najbardziej dokładne.

badanie alkomatem

Co należy wiedzieć o kalibracji alkomatu?

Kalibracja jest bardzo ważnym etapem, który powinien być cyklicznie powtarzany podczas użytkowania danego alkomatu. Oczywiście wszystko powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia. W wypadku alkomatów z sensorem półprzewodnikowym najczęściej spotykanym interwałem kalibracji jest od 100 do 300 pomiarów w ciągu trwania cyklu, natomiast obecnie najpopularniejsze na rynku urządzenia wyposażone w sensor elektrochemiczny poddawane powinny być kalibracji co 500 badań. Liczba ta jest ustalana indywidualne dla danego typu oraz modelu urządzenia, a jego nabywca jest o tym informowany przez instrukcję obsługi. Ważny jest również czas pomiędzy wykonaniem tego procesu. Dla tych pierwszych jest to maksymalnie pół roku, a dla drugich rok. Renomowane firmy oferują pakiet takich zabiegów wykonywanych w autoryzowanych punktach serwisowych marki.

Ważne jest również zgodne z zasadami określonymi w instrukcji obsługi stosowanie danego modelu alkomatu. Należy pamiętać o zaleceniach producenta, czyli zachowanie właściwych odstępów czasowych pomiędzy badaniami, a także temperatura w jakiej powinien być on przechowywany. Tylko takie dbanie o urządzenie zapewni jego długie i bezproblemowe użytkowanie.

Gdzie należy udać się na okresową kalibrację alkomatu?

Z pewnością do takich miejsc należą punkty serwisowe wyznaczone przez producenta. Alkomaty lepszej jakości, oferowane przez renomowanych producentów posiadają często pakiety serwisowe, które zapewniają użytkownikowi darmowe kalibracje oraz działania naprawcze przez cały okres trwania takiej umowy. Wysyłając nasze urządzenie do autoryzowanego serwisu mamy pewność, że późniejsze pomiary będą bardzo precyzyjne, a sam alkomat będziemy mogli eksploatować przez dłuższy czas bez obaw o jakiekolwiek awarie.

Reasumując, pomiary alkomatem będą miarodajne tylko wtedy, gdy będzie on w odpowiedni sposób serwisowany. Warto o to zadbać już na etapie wyboru i kupna danego urządzenia, ponieważ właśnie wtedy mamy możliwość dokupić lub negocjować warunki okresowego sprawdzania poprawności działania naszego urządzenia oraz jego starannej kalibracji. Szczególną uwagę zwracajmy zawsze na alkomaty z atestem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *