Sprzęgło dla 4×4

Samochody z napędem 4×4 są coraz bardziej popularne. Przestają już być kojarzone tylko z ciężką, terenową jazdą. Coraz częściej z jazdą rekreacyjną i typowo asfaltową jazdą. Jedno z podstawowych pytań przy tego typu napędach to jaki amortyzator dobrać?

Dostępne różne rozwiązania

sprzegloW takich samochodach stosuje się przede wszystkim sprzęgła płytkowe. Są one bardzo popularne przy tego typu napędzie. Jest ono proste i niedrogie. Zasada działania nie jest skomplikowana: koła jednej osi napędzane są bezpośrednio, natomiast na drugą oś napęd przechodzi przez sterowane sprzęgło płytkowe. Mimo że ma ono kilka istotnych wad, to jednak nadal znajduje szeroki zakres odbiorców i jest montowany nawet w tych najdroższych samochodach.

Prostszym rozwiązaniem są sprzęgła płytkowe sterowane elektromagnetycznie. Gdy oś napędzana w sposób stały będzie się ślizgać, to właśnie największy moment powinien zostać przekazany na oś drugą, za co odpowiada sprzęgło. Te sterowanie elektromagnetycznie mają mniejszą moc. Więcej zrobić mogą te elektrohydrauliczne i dlatego są one częściej montowane. Sprzęgła płytkowe są również bardzo łatwe w sterowaniu, dlatego doskonale współpracują z ABS, ESP, czy ASR.

Innym z rozwiązań są sprzęgła wiskotyczne. Sięga po nie się jednak coraz mniej, dlatego, że są mniej wytrzymałe i mniej sprawne od płytkowych. Jednak jest to także proste i tanie rozwiązanie. Ten typ sprzęgła umożliwia płynną regulację momentu obrotowego między rozłączeniem, skończywszy na sztywnym połączeniu bez żadnego udziału kierowcy.

Główna zasada działania tego sprzęgła to zmiana w zależności od temperatury lepkości specjalnego oleju silikonowego. Kiedy jest niska temperatura, olej ten ma niewielką lepkość, dzięki czemu wały pracują bez większego oporu. Przy intensywnej jeździe olej ten nagrzewa się i lepkość jego od razu wzrasta. Powoduje to zasprzęglenie się wałów, następuje też przybliżenie się ich oraz obrotu przy takiej samej prędkości.

Więcej o sprzęgłach i nie tylko można przeczytać w serwisie KolaDwumasowe.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *