Po czym rozpoznać usterki sprzęgła?

Sprzęgło bez wątpienia zalicza się do grona najważniejszych części samochodowych. Usterka sprzęgła najczęściej kończy się unieruchomieniem całego samochodu – warto zatem zatroszczyć się o jego prawidłową eksploatację.

Istnieje kilka wskazówek, które pozwalają maksymalnie wydłużyć okres eksploatacyjny sprzęgła. Przede wszystkim należy pamiętać o nadmiernym korzystaniu z pedału sprzęgła. W niektórych przypadkach odpowiednio wcześnie zdiagnozowany problem ze sprzęgłem także jest w stanie ograniczyć koszty naprawy samego sprzęgła oraz współpracujących z nim części układu przeniesienia napędu. Zatem – po czym można rozpoznać, że nasze sprzęgło za niedługo będzie nadawało się do wymiany?

Częstymi objawami jest tzw. „ślizganie się” sprzęgła. Oznacza to, że moc nie jest w całości przekazywana ze silnika na koła samochodu. W jaki sposób możemy sprawdzić czy sprzęgło w naszym samochodzie się ślizga? Możemy się o tym przekonać bez konieczności wizyty w warsztacie. Ustawmy nasz samochód na prostej drodze, zaciągając hamulec ręczny. Wrzućmy trzeci bieg, a następnie powoli puszczajmy pedał sprzęgła obserwując zachowanie naszego auta. Gdy samochód niemal natychmiastowo zgaśnie – wówczas z naszym samochodem wszystko jest w porządku. W przypadku, gdy z okolic silnika zaczną dobiegać nieregularne, metaliczne stuki to prawdopodobnie nasze sprzęgło się ślizga. Musimy wtedy zatroszczyć się o jak najszybszą wymianę sprzęgła, gdyż jego dłuższa eksploatacja może doprowadzić do awarii części z nimi współpracujących.

Zwróćmy uwagę także na to, czy pedał sprzęgła nie stawia zbyt mocnego oporu. W przypadku, gdy podczas naciskania pedału sprzęgła mamy do czynienia z charakterystycznym kliknięciem wówczas do wymiany prawdopodobnie nadaje się docisk sprzęgła. Używany docisk sprzęgła (można znaleźć taki np.: http://www.autoparto.pl/sprzeglo/) można z powodzeniem znaleźć na wielu giełdach samochodowych w przystępnych cenach. Obcieranie pedału sprzęgła może z kolei świadczyć o uszkodzeniu którejś z gumowych poduszek silnika lub skrzyni biegów. Równie dobrze zużyciu mogło ulec łożysko oporowe w mechanizmie sprzęgła.

gear-298474-mUszkodzone sprzęgło może objawiać się również w postaci utrudnionej zmiany biegów. W sprawnym samochodzie biegi powinny „wskakiwać” gładko, bez żadnego oporu. Jeśli jednak biegi nie wchodzą tak, jak powinny a skrzynia biegów zgrzyta to może to świadczyć o uszkodzonym sprzęgle. Oczywiście oprócz tego prawdopodobnymi objawami będzie naderwana linka sprzęgła bądź też uszkodzony układ hydrauliczny. Niekiedy do wymiany będą nadawały się poszczególne elementy skrzyni biegów – warto wówczas zwrócić uwagę na używane części skrzyni biegów w AutoParto.pl. Ta giełda części samochodowych oferuje szeroki wybór używanych podzespołów w dobrym stanie, a współpraca z licznymi giełdami z całej Polski umożliwia oferowanie części w atrakcyjnych cenach dla kierowców.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *