Rodzaje tarcz hamulcowych

Jednym z najważniejszych układów odpowiadających za bezpieczeństwo w każdym samochodzie jest układ hamulcowy. Składa się on z wielu elementów, wśród których znajdują się tarcze hamulcowe. Obecnie na rynku dostępna jest ogromna ilość tarcz różnych producentów, niektóre są bardziej zaawansowane technologicznie, a inne mniej. Oto podstawowe rodzaje najpopularniejszych rodzajów tarcz.

rodzaje tarcz hamulcowychPierwsze, najmniej zaawansowane technologicznie są monolityczne tarcze hamulcowe, stosowane w najpopularniejszych samochodach. Są one w dużej mierze wydajniejsze od bębnów hamulcowych, jednak mają także swoje wady. Monolityczne tarcze stosunkowo szybko się nagrzewają skutkiem czego jest obniżona siła hamowania. Dzieje się tak, dlatego że tarcze tego rodzaju wykonane są z jednego, całego fragmentu metalu w przeciwieństwie do wentylowanych tarcz hamulcowych. W dużej części samochodów poruszających się po naszych drogach montowane są właśnie tarcze wentylowane. Zbudowane są z dwóch części, pomiędzy którymi znajdują się otwory wentylacyjne, odprowadzające ciepło powstałe w wyniku pracy hamulców. Dzięki temu nagrzewają się one znacznie dłużej niż monolityczne tarcze hamulcowe, ich skuteczność hamowania pozostaje na wysokim poziomie, a parametry pracy zachowują optymalne wartości.

Jednak standardowe, wentylowane tarcze hamulcowe nie spisują się najlepiej w sportowych warunkach. Przejechanie nawet kilku kilometrów dynamicznym tempem często spowodować przegrzanie takich tarcz i utratę zdolności hamowania. Aby temu zapobiec opracowano specjalnie nawiercane i nacinane tarcze. Przeznaczone one są głównie do sportowych samochodów, są dużo bardziej wydajne niż fabryczne i odporne na przegrzanie. Ich odporność na nagrzewanie wynika nie tylko ze specjalnej konstrukcji ale również z materiału z jakiego są zbudowane. Do ich produkcji wykorzystywane są specjalne stopy stali, dzięki którym temperatura odprowadzana jest jeszcze efektywniej. Nawiercane i nacinane tarcze hamulcowe działają najskuteczniej po osiągnięciu optymalnej temperatury pracy.

Za najbardziej zaawansowane technologicznie tarcze uznaje się węglowo – ceramiczne tarcze hamulcowe. Są to ceramiczne części wzmacniane włóknem węglowym. Węglowo – ceramiczne tarcze hamulcowe bardzo trudno przegrzać, jest to praktycznie niemożliwe. Wykorzystywane są głównie w sportach motorowych, lecz pojawiają się również w samochodach osobowych, czy też ciężkich SUV-ach.

Źródło: http://www.nowe-hamulce.pl/tarcze,hamulcowe/k,100032/

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *