Hybrydowy napęd samochodowy

_Files_Thumbs_155841O napędzie hybrydowym mówi się wówczas, gdy w jednym pojeździe znajdują się dwa rodzaje zasilania. W układzie hybrydowym najczęściej łączy się silnik spalinowy z elektrycznym, których współpraca polega na wzajemnym wspomaganiu.

Technologia hybrydowa

Pierwszy pojazd z napędem hybrydowym pojawił się na rynku motoryzacyjnym w 1997 roku. Od tego czasu niemal każdy producent samochodowy posiada już w swojej ofercie auto z tego typu jednostką zasilania. Technologia hybrydowa jest konsekwencją poszukiwania przez przemysł motoryzacyjny rozwiązań ekonomicznych i proekologicznych. Wpływ na to mają rosnące ceny paliwa i wzrost zanieczyszczania atmosfery, do czego przyczynia się emisja gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla).

Dlatego też priorytetem stało się poszukiwanie rozwiązań umożliwiających redukcję zużycia paliwa poprzez wykorzystanie nowych źródeł energii.

Źródła energii

Ponieważ hybryda składa się z dwóch jednostek napędowych, posiada dwa źródła energii, gdzie pierwotnym jest silnik spalinowy, natomiast wtórnym akumulator elektryczny (ewentualnie mechaniczny lub hydrauliczny). Źródło pierwotne wytwarza energię, której najwięcej powstaje podczas hamowania. Z kolei źródło wtórne powstałą energię akumuluje, wykorzystując, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ze względu na specyfikę pracy układu hybrydowego, samochody o takim silniku wykazują mniejsze zużycie paliwa w warunkach miejskich, kiedy ze względu na dużą ilość pojazdów na drodze i korki, konieczne jest częste hamowanie i przyspieszanie. W takiej sytuacji silnik spalinowy zużywa dużo energii, przy minimalnym pokonywaniu odległości przez pojazd. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie silnika elektrycznego, który przy hamowaniu gromadzi energię, zapobiegając stratom.

Rodzaje napędów w układzie hybrydowym

Obecnie w samochodach najczęściej stosowane są napędy typu full hybrid, w których silnik elektryczny może również samodzielnie napędzać pojazd, bez udziału silnika spalinowego. Silnik elektryczny ładuje się sam w czasie jazdy lub w momencie hamowania, może być również doładowany z gniazdka miejskiej sieci energetycznej (tak zwane Plug inTo).

Ze względu na sposób łączenia silnika spalinowego i elektrycznego wyróżnia się następujące rodzaje układów hybrydowych:

  • równoległy – samochód napędzany jest jednocześnie dwoma silnikami lub jednym z nich (spalinowym lub elektrycznym), napęd elektryczny podłączony jest na przedłużeniu wału korbowego napędu spalinowego,
  • szeregowy – silnik spalinowy dostarczający energię jest podłączony do generatora silnika elektrycznego połączonego mechanicznie z kołami, dzięki temu silnik spalinowy cały czas pracuje na największych obrotach,
  • szeregowo-równoległy (mieszany) – o trybie pracy układu napędowego decyduje kierowca lub komputer pokładowy, silnik spalinowy poprzez przekładnię sumującą łączy się z napędem elektrycznym.

Każdy z wymienionych typów układu napędowego musi zawierać kilka podstawowych części składowych, czyli silnik spalinowy i silnik elektryczny, generator, rozdzielacz energii, układ kontroli i baterie.

Hybrydowy napęd samochodowy jest rozwiązaniem typowo ekologicznym i ekonomicznym. Dodatkowym wsparciem dla kierowcy zainteresowanego ekojazdą może być system monitorujący styl prowadzenia samochodu i udzielający ekporad

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *