Klimatyzacja w samochodzie

W obecnych czasach klimatyzacja w samochodzie to nic szczególnego, ani wyjątkowego. Posiada ją wiele kierowców, jednak mamy nadal sporą liczbę jej przeciwników. Okazuje się, że odpowiednie dbanie o nią, serwisowanie będzie nam tylko przynosić ulgę podczas upałów i nie tylko.

Budowa klimatyzacji

klimaKlimatyzacja w samochodzie nie jest jakoś specjalnie skomplikowaną konstrukcją. Każda składa się z kilku podstawowych elementów. Jednym z nich jest chłodnica klimatyzacji, zwana też skraplaczem. Chłodnica umieszczona jest z przodu pojazdu, najbliżej jak się da wlotu powietrza z atrapy i przedniego zderzaka. Drugim z elementów jest parownik, który umieszczony jest we wnętrzu pojazdu. Jego zadaniem jest oddanie przez radiator odpowiedniej temperatury gazu krążącego w jego wnętrzu do kanałów wentylacyjnych pojazdu. Następny jest zawór rozprężny, który znajduje się w komorze silnika. Powoduje on rozprężenie czynnika, tj. przejście ze stanu ciekłego w gaz, co powoduje obniżenie temperatury. Gaz, który schładza pojazd, zostaje zassany przez kompresor do skraplacza, w którym przechodzi zmianę w ciecz. Teraz montuje się dodatkowo filtr osuszacz, który ma na celu zbieranie wilgoci i drobnych zanieczyszczeń.

Uwaga na choroby

Jeśli już wspomnieliśmy o zanieczyszczeniach, warto wspomnieć o chorobach powodowanych przez klimatyzację. Biorą się one jednak najczęściej z błędów popełnianych przez człowieka. W upalne dni kierowcy często za bardzo schładzają swoje samochody. Różnica temperatur może powodować przeziębienia. Idealna temperatura otoczenia dla człowieka to ok. 24 stopnie Celsjusza i taka powinna również utrzymywać się w samochodzie.

Istnieje również taka choroba jak legionelloza. Bierze się ona z brudnej, nieczyszczonej klimatyzacji, w której rozwijać mogą się bakterie legionelli. Objawy tej choroby podobne są jak przy zapaleniu płuc i grypy. Także powinno co jakiś czas wymieniać się filtry.

Jak dbać o klimatyzację

Jak już wspomnieliśmy, przynajmniej raz do rok powinno wymieniać się filtr kabinowy, także odgrzybiać parownik, czyścić kanały dystrybucji powietrza, wloty powietrza. Warto dodać, że możemy poczytać o tym na wielu stronach internetowych, gdzie dowiemy się innych przydatnych informacji, jak np. na blogu Moto-Centrum.pl. Często kierowcy skarżą się na nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. To oznacza, że do środka wdarł się grzyb. Wtedy konieczne jest ozonowanie wnętrza pojazdu.

Klimatyzację również powinno używać się nawet zimą. Częstsze jej używanie przedłuża jej żywotność. W przypadku dłuższej przerwy może zacząć pojawiać się korozja.

Także serwisowanie powinno odbywać się w odpowiednich, wyspecjalizowanych ku temu miejscach. Sporym błędem jest także uzupełnianie czynnika chłodzącego „na oko”.

1 odpowiedź
  1. Damian 16 października 2018 Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *