Kiedy należy wymieniać filtr paliwa?

Niemal wszystkie filtry samochodowe za wyjątkiem filtra cząstek stałych nie należą do drogich auto części. Warto więc troszczyć się o ich regularną wymianę. Niezwykle istotnym filtrem z pewnością jest filtr paliwa. Jak o niego dbać i kiedy należy zatroszczyć się o jego wymianę?

Filtr paliwa to niezwykle ważny element samochodu. Ma on szczególny wpływ na trwałość układu wtryskowego. O prawidłowe funkcjonowanie filtra paliwa muszą zatem szczególnie dbać kierowcy, których samochody pod maską posiadają wysokoprężny silnik z listwą wtryskową Common Rail. W tym przypadku odkładanie w czasie wymiany filtra paliwa może zakończyć się zapowietrzeniem układu paliwowego oraz uszkodzeniem wtryskiwaczy. Jak często zatem powinno się wymieniać filtr paliwa – http://www.motocentrum.pl/filtr-paliwa,100261,wk ?

Wiele zależy od indywidualnych wytycznych producentów samochodowych. Znajdziemy je w każdej instrukcji obsługo pojazdu. Najczęściej obowiązujące widełki mieszczą się w przedziale od 30 000 do ponad 100 tys. km. W przypadku gdy sporadycznie korzystamy z samochodu powinniśmy wymieniać filtr paliwa raz na rok. W przypadku samochodów zasilanych olejem napędowym filtr paliwa najlepiej wymienić przed nadejściem okresu zimowego. Zimą w filtrze odkłada się dużo wody oraz ciężkich frakcji oleju, które bez wątpienia są szkodliwe dla układu paliwowego.

Jak można znaleźć filtr paliwa? W nowych samochodach jest to najczęściej metalowa puszka, do której doprowadzone są przewody paliwowe. Przeważnie filtry paliwowe wymienia się w całości, ale niekiedy zdarza się, iż wystarczy wymienić wyłącznie wkład. Najczęściej zlokalizowany jest w okolicach kolumn McPhersona. Wymiana filtra jest banalnie prosta. Wystarczy zacisnąć gumowe zakończenia przewodów, a następnie wyciągnąć stary filtr i zastąpić nowym. Warto uważać na kierunek przepływu, który oznaczony jest strzałkami – ważne, aby był identycznie ułożony jak w przypadku starego filtra. Filtry samochodowe na wyposażeniu posiada zapewne każdy sklep motoryzacyjny – http://www.motocentrum.pl . Jak już informowaliśmy wcześniej – nie są to drogie części samochodowe. Koszt zakupu i wymiany filtra paliwa w ASO powinien kosztować około 100 złotych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *