Auto zastępcze na koszt ubezpieczyciela

Jazda samochodem z pewnością należy do jednych z przyjemniejszych metod podróży. Obecnie na drogach jest ich cała masa, na co drogowcy muszą reagować szybkimi zmianami na drogach w celu powiększenia przepustu. Razem z rosnącą liczbą aut, rośnie także groźba wystąpienia stłuczki czy wypadku. Nie każdy kierowca jest jednak świadom, że w takiej sytuacji może mu przysługiwać możliwość wypożyczenia zapasowego pojazdu na koszt ubezpieczyciela.

Podczas wystąpienia kolizji na drodze naturalnym jest opłacanie szkód w pojeździe na koszt sprawcy. Nie każdy jednak jest świadomy, że istnieje również opcja opłacenia wypożyczenia auta zapasowego na okres czasu naprawy. Na uwagę zasługuje fakt, że taka możliwość jest dostępna także, jeśli sprawca wypadku nie posiada akurat wykupionego ubezpieczenia OC. W tego typu problemach wynajem samochodów jest opłacany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który funkcjonuje według takich samych zasad jak zwykłe towarzystwa ubezpieczeniowe.

Idąc dalej tym tropem trzeba również zaznaczyć, że poszkodowani nie muszą sami zakładać pieniędzy za wypożyczenie z nadzieją odzyskania danej sumy od ubezpieczyciela. W tym celu podczas składania zgłoszenia na temat powstałej szkody, należy od razu złożyć prośbę w formie podania o wypłacenie potrzebnej sumy pieniędzy na opłacenie wynajmu pojazdu zastępczego. Tym sposobem będzie możliwe uniknięcie własnych wydatków.

Niestety jednak pomimo swojej obowiązku ubezpieczycieli często odmawiają płacenie za usługi oferowane przez wypożyczalnie. W takim przypadku jednak wystarczy się powołać na art. 415, 435 i 436 Kodeksu Cywilnego. Może się jednak zdarzyć, że aktualnie nie ma dostępnych aut, w takiej sytuacji wystarczy podróżować taksówkami i zbierać rachunki, które zostaną przedstawione towarzystwu, a pieniądze zwrócone.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *