Pompy ciepła – ekologiczne i oszczędne rozwiązania, które warto poznać

Pompy ciepła to niejako nowość na rynku, oferująca ekologiczne i energooszczędne źródło ciepła. Znajdują one zastosowanie zarówno w nowopowstających domach, jak i obiektach modernizowanych, zyskując coraz liczniejsze grono zwolenników, gdyż jest to jeden z najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie budynku i wody użytkowej.

Czym dokładnie są pompy ciepła?

Pompa ciepła, to urządzenie grzewcze, którego działanie opiera się na przepływie ciepła z obszaru o niższej temperaturze, do obszaru o temperaturze wyższej. Cały ten proces przebiega więc wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej bądź cieplnej. Pompy ciepła działają zatem na tzw. „obiegu Lindego”, realizując swoje podstawowe zadanie, jakim jest ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. Warto jednak zaznaczyć, że większość pomp ciepła wyposażonych jest również w funkcję chłodzenia, co daje kompletny system klimatyzacji. Pompa ciepła, której przeznaczeniem jest ogrzewanie obiektów mieszkalnych, funkcjonuje na zasadzie wypompowywania ciepła z otoczenia o niskiej temperaturze (np. z gruntu lub z powietrza) i po uprzednim podniesieniu temperatury czynnika roboczego, oddaje ciepło do ogrzewanej przestrzeni domowej.

Dlaczego pompy ciepła są opłacalne?

Montaż pomp ciepła jest przedsięwzięciem niezwykle korzystnym. Po pierwsze, tego typu urządzenia pozyskują do 80% energii ze środowiska naturalnego, zapewniając ogrzewanie budynków i gorącą wodę, nawet o temperaturze do 65°C. Po drugie działanie pomp ciepła sprawdza się nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz (do -25°C). Po trzecie jest to rozwiązanie całoroczne, ponieważ daje użytkownikom możliwość ogrzewania budynków zimą i chłodzenia ich latem. Kolejną istotną sprawą jest fakt, że urządzenia są praktycznie bezobsługowe, a koszty eksploatacyjne są znikome. Nie musimy organizować w budynku dodatkowego miejsca na składowanie opału, możemy również zrezygnować z komina, pozyskując dodatkowy metraż użytkowania przestrzeni. Warto również zaznaczyć, że z racji tego, iż pompy ciepła ograniczają emisję zanieczyszczeń środowiska naturalnego, na ich zakup i montaż można uzyskać dość wysokie dofinansowania z funduszy krajowych czy unijnych.

Dostępne rodzaje pomp ciepła

Rozróżnienie pomp ciepła dokonuje się ze względu na tzw. dolne i górne źródło. Dolne źródło oznacza miejsce, skąd urządzenie pobiera energię i w praktyce wymienia się trzy strumienie: powietrze, grunt oraz wody podziemne. Z kolei górne źródło odnosi się do emiterów ciepła, czyli punktów, do których oddawane jest zgromadzone ciepło, m.in.: nawiewy, kaloryfery bądź ogrzewanie podłogowe. Analizując dolne źródło, wymienia się trzy najbardziej popularne typy pomp ciepła:

  • gruntowe – ogólnie rzecz ujmując zasilane są ciepłem ziemi i montowane są wówczas, gdy metraż działki, na której stoi budynek jest dość niewielki. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim stabilność pracy niezależnie od temperatury na zewnątrz. Posiadają jednak dość istotną wadę, mianowicie wysoki koszt inwestycyjny;
  • typu woda-woda – w tego typu pompach, ciepło pobierane jest z wód gruntowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wykorzystywanie zasobów wodnych może wiązać się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń wodnoprawnych przez właścicieli działki;
  • typu powietrze-woda – jest to najbardziej popularny i najczęściej wybierany typ pomp ciepła, wykorzystujący energię powietrza jako dolne źródło. Największym atutem tego rozwiązania jest dość prosty montaż całej instalacji. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż pompy ciepła typu powietrze-woda obniżają swoją sprawność wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.

Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje pompa ciepła, jak wybrać idealne rozwiązanie dla swojej nieruchomości, a także ile można zaoszczędzić dzięki tego typu urządzeniom? Zapraszamy do drugiej części naszego artykułu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *