Crowdfunding – finansowanie społecznościowe

Crowdfunding to forma finansowania różnego rodzaju projektów, przedsięwzięć przez społeczności zorganizowane wokół tych projektów. Finansującymi są np. rodzina, znajomi, członkowie społeczności wirtualnych. W celu umożliwienia realizacji twórcom danego projektu, dokonują drobnych wpłat. Dzięki wielu małym wpłatom tworzy się duża pula pieniędzy, która pozwala na rozwój biznesu, wypromowanie i realizację projektu czy organizację eventu.

Podziękowaniem za wsparcie finansowe są przeważnie  różnego rodzaju  nagrody, bonusy. Twórcy danego przedsięwzięcia za ułatwienie realizacji celu ofiarują swoim darczyńcom darmowe bilety, gadżety, zaproszenia na spotkania, produkty lub usługi.

Za kolebkę  finansowania społecznościowego uznaje się Stany Zjednoczone, to właśnie tu po raz pierwszy miał miejsce crowdfunding . W 1997 roku fani  brytyjskiej grupy rockowej Marillion, przeprowadzili w internecie kampanie w której zebrali 60 tys. dolarów na trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Również za pomocą tej metody ten zespół w późniejszym czasie pozyskał pieniądze na tworzenie trzech albumów.

W Polsce crowdfunding nie jest jeszcze tak popularny jak zagranicą, mimo że w naszym kraju również nie brakuje takich przedsięwzięć jak inicjatywy społeczne oraz chętnych do wspierania kreatywnych pomysłów to pełny rozwój  crowdfundingu znacznie ograniczają regulacje prawne.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.