Zasady merchandisingu

Prawdopodobnie niewielu ludzi zdaję sobie sprawę czym właściwie jest Merchandising. Mimo to codziennie spotyka się z tym zjawiskiem i sukcesywnie ulega jego wpływom. Jakie są zasady merchandisingu i czym on właściwie jest – zapraszam do artykułu.

Trochę teorii

Codziennie przed naszym obliczem staje tysiące znaków towarowych, symboli kojarzonych z marką czy logotypów. Eksponowanie marki, a także produktu, jest elementem merchandisingu. Innymi słowy jest to sztuka, która wpływa na efektywność sprzedaży poprzez wykorzystywanie planu ułożenia półek w sklepie, budowanie skojarzeń oraz poprzez stosowanie, potocznie znanych, chwytów marketingowych. Jest to bardzo skuteczna metod wabienia i przyciągania klienta do zapoznania się z marka oraz z produktem.

Złote zasady merchandisingu

standIstnieje kilka zasad, którymi należy się kierować przy wdrażaniu merchandisingu. Ich spełnienie warunkuje uzyskanie sukcesu w całym zabiegu marketingowej manipulacji marketingowej. Należy zawsze pamiętać o tym, że najważniejszym elementem rozmieszczania stojaków reklamowych w sklepie jest utrzymanie ich w odpowiednich działach. Stojaki z napojami powinny być zamieszczone przy artykułach spożywczych a nie w dziale higieny osobistej.
Wykorzystanie multifacingu przez producentów jest standardem. Multifacing jest to sposób układania produktu na przykład standy kartonowe.  Charakteryzuje się dużą ilością wykładanych produktów, z zachowaniem progu ekspozycyjnego. Zobacz przykładowe realizacje na http://www.emano.com.pl/

Korzystając z ekspozycji na pólkach nie można zapomnieć o listwach cenowych, które muszą zawsze przedstawiać aktualną cenę i informację o produkcie. Informacje o promocji produktu można również zamieścić na listwie cenowej, a jej lokalizacja powinna być na wysokości wzroku klienta.

W XXI wieku spot reklamowy nie jest wystarczający by sprzedać dany produkt. Niezbędna jest odpowiednia jego prezentacja w sklepie. Prawidłowa ekspozycja produktów jest bardzo istotna, ponieważ znacznie wpływa na wysokość sprzedaży. Przy wyborze firmy wykonującej ekspozytory reklamowe warto zwrócić uwagę czy posiada doświadczenie w trade Marketing. Ta podstawowa wiedza jest niezbędna przy właściwej promocji produktu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.