Indywidualne Konto Emerytalne to forma indywidualnego, dobrowolnego oszczędzania na czekającą nas emeryturę, która realizowana jest w ramach tak zwanego III filaru i pozostaje w powiązaniu z ulgami podatkowymi. Kto może oszczędzać w IKE? Czy można oszczędzać razem ze współmałżonkiem? Czy IKE i pracowniczy program emerytalny są ze sobą połączone?
IKE to konto indywidualne, nie wspólne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do dokonywania wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne posiada każda osoba fizyczna, która ma ukończonych 16 lat. Niemożliwie jest natomiast dokonywanie wpłat na jedno – prowadzone w ramach programu IKE – konto przez więcej niż jedną osobę. Oznacza to, iż prawo nie przewiduje między innymi oszczędzania wspólnego współmałżonków. Jeśli osoby takie chcą oszczędzać na swoją emeryturę z IKE, każda z nich musi założyć własne konto i na nie dokonywać wpłat.
Jeśli chodzi o powiązanie pomiędzy IKE a pracowniczym programem emerytalnym, to nie istnieją żadne przeszkody dla osób, które nie są uczestnikami tegoż programu, a które chcą oszczędzać za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego. Aby móc zadbać o swoją emeryturę dzięki IKE, wystarczy podpisać umowę z jednym z wymienionych niżej podmiotów, a więc:
- z wybranym funduszem inwestycyjnym otwartym;
- ze specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym;
- z podmiotem, który prowadzi działalność maklerską (umowa o świadczenie usług obejmujących wykonywanie zleceń nabycia i zbycia instrumentów finansowych oraz o prowadzenie rachunku papierów wartościowych i rachunków pieniężnych);
- z zakładem ubezpieczeń na życie (w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym);
- z bankiem (umowa realizowana poprzez utworzenie rachunku oszczędnościowego);
- z dobrowolnym funduszem emerytalnym.
Emerytura wyłącznie po zdobyciu uprawnień
Decydując się na dodatkową emeryturę z IKE, warto pamiętać, iż środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym będą wypłacane wyłącznie na wniosek właściciela konta w momencie, gdy ukończy on 60 lat lub też gdy nabędzie uprawnienia emerytalne i ukończy 55 lat. Wypłata z Indywidualnego Konta Emerytalnego pozostaje wolna od podatku dochodowego od zysków osiągniętych w związku z gromadzeniem oszczędności na IKE.
Zgodnie z przepisami, na Indywidualnym Koncie Emerytalnym każdego roku można wpłacać nie więcej niż trzykrotność prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia.
Zawsze lepiej jest odkładać na emeryturę za pomocą IKE, niż na konto bankowe. Niestety nie wszyscy o tym wiedzą.