W obecnych czasach klimatyzacja w samochodzie to nic szczególnego, ani wyjątkowego. Posiada ją wiele kierowców, jednak mamy nadal sporą liczbę jej przeciwników. Okazuje się, że odpowiednie dbanie o nią, serwisowanie będzie nam tylko przynosić ulgę podczas upałów i nie tylko.
Spis treści
Budowa klimatyzacji
Klimatyzacja w samochodzie nie jest jakoś specjalnie skomplikowaną konstrukcją. Każda składa się z kilku podstawowych elementów. Jednym z nich jest chłodnica klimatyzacji, zwana też skraplaczem. Chłodnica umieszczona jest z przodu pojazdu, najbliżej jak się da wlotu powietrza z atrapy i przedniego zderzaka. Drugim z elementów jest parownik, który umieszczony jest we wnętrzu pojazdu. Jego zadaniem jest oddanie przez radiator odpowiedniej temperatury gazu krążącego w jego wnętrzu do kanałów wentylacyjnych pojazdu. Następny jest zawór rozprężny, który znajduje się w komorze silnika. Powoduje on rozprężenie czynnika, tj. przejście ze stanu ciekłego w gaz, co powoduje obniżenie temperatury. Gaz, który schładza pojazd, zostaje zassany przez kompresor do skraplacza, w którym przechodzi zmianę w ciecz. Teraz montuje się dodatkowo filtr osuszacz, który ma na celu zbieranie wilgoci i drobnych zanieczyszczeń.
Uwaga na choroby
Jeśli już wspomnieliśmy o zanieczyszczeniach, warto wspomnieć o chorobach powodowanych przez klimatyzację. Biorą się one jednak najczęściej z błędów popełnianych przez człowieka. W upalne dni kierowcy często za bardzo schładzają swoje samochody. Różnica temperatur może powodować przeziębienia. Idealna temperatura otoczenia dla człowieka to ok. 24 stopnie Celsjusza i taka powinna również utrzymywać się w samochodzie.
Istnieje również taka choroba jak legionelloza. Bierze się ona z brudnej, nieczyszczonej klimatyzacji, w której rozwijać mogą się bakterie legionelli. Objawy tej choroby podobne są jak przy zapaleniu płuc i grypy. Także powinno co jakiś czas wymieniać się filtry.
Jak dbać o klimatyzację
Jak już wspomnieliśmy, przynajmniej raz do rok powinno wymieniać się filtr kabinowy, także odgrzybiać parownik, czyścić kanały dystrybucji powietrza, wloty powietrza. Warto dodać, że możemy poczytać o tym na wielu stronach internetowych, gdzie dowiemy się innych przydatnych informacji, jak np. na blogu Moto-Centrum.pl. Często kierowcy skarżą się na nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. To oznacza, że do środka wdarł się grzyb. Wtedy konieczne jest ozonowanie wnętrza pojazdu.
Klimatyzację również powinno używać się nawet zimą. Częstsze jej używanie przedłuża jej żywotność. W przypadku dłuższej przerwy może zacząć pojawiać się korozja.
Także serwisowanie powinno odbywać się w odpowiednich, wyspecjalizowanych ku temu miejscach. Sporym błędem jest także uzupełnianie czynnika chłodzącego „na oko”.
Dobrze jest też około 10 minut przed dojazdem na miejsce wyłączyć klimatyzację. Pozwoli to naszemu organizmowi przyzwyczaić się do wyższej temperatury.