Nadciśnienie tętnicze – choroba przewlekła, pierwotna i zabójcza

Nadciśnienie tętnicze to niebezpieczna, przewlekła choroba, która powinna być poddana długotrwałemu leczeniu. Wiele osób jednak nadal nie jest świadomych tego, że chorują na nadciśnienie tętnicze. Szybkim i skutecznym sposobem na wczesne zdiagnozowanie choroby jest wykonanie badania za pomocą ciśnieniomierza.

monitorNadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, w której w naczyniach tętniczych panuje zwiększone ciśnienie krwi. Jes to najczęstsza choroba układu krążenia, która bardzo często przyczynia się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, a także udarów mózgu. Nadciśnienie tętnicze zostaje zdiagnozowane wówczas, gdy podczas kilkakrotnych pomiarów ciśnienie przekracza wartości graniczne uznane za prawidłowe (140/90 mm Hg).

Specyficzną cechą tej choroby jest to, że zazwyczaj ma ona charakter pierwotny, czyli pojawia się bez znanej somatycznej przyczyny, którą mogłaby być wyeliminowana poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów medycznych.

W przypadku, gdy pomiar kontrolny dał wartości powyżej 130/85 mm Hg, wtedy mamy do czynienia z tzw. ciśnieniem wysokim prawidłowym, które powinno być stale kontrolowane. Takie monitorowanie stanu ciśnienia krwi można z powodzenie robić samemu za pomocą na przykład takiego ciśnieniomierza: Wówczas mamy stałą kontrolę nad chorobą i w razie powikłań możemy udać się zawczasu do specjalisty.

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z tych chorób, która przez długi okres czasu może nie dawać żadnych oznak, nawet przez wiele lat. Najczęstszymi, pierwszymi objawami, jakie wymieniają chorzy, są: uczucie kołatania i bóle w okolicy serca, bóle i zawroty głowy, duszność, pobudzenie lub też zmęczenie i senność. Skutki nie leczenia nadciśnienia tętniczego mogą być różne, ale najczęściej dochodzi do uszkodzenia nerek, przerostu lewej komory serca (co powoduje jego niewydolność), retinopatii lub udaru mózgu.

W grupie osób o podwyższonym czynniku ryzyka zachorowania na nadciśnienie są przede wszystkim osoby płci męskiej powyżej 60. roku życia, prowadzące niezdrowy tryb życia pozbawiony aktywności ruchowej. W Polsce na nadciśnienie cierpi obecnie ponad 9,5 mln osób w wieku od 18 do 79 roku życia.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze należy przede wszystkim unikać stresu, odpowiednio i zdrowo korzystać z ruchu fizycznego, rzucić palenie, obniżyć wagę ciała oraz ograniczyć do minimum stosowanie w diecie soli kuchennej oraz tłuszczów zwierzęcych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *