Wentylacja grawitacyjna niezbędna do zdrowego życia

Podstawową kwestią, o jaką należy zadbać w każdym domu lub mieszkaniu, jest dobra wentylacja pomieszczeń mieszkalnych, która zapewni odpowiednią cyrkulację oraz ilość świeżego powietrza.

Sprawna wentylacja

Wentylacja to proces polegający na usuwaniu z pomieszczeń użytkowych zanieczyszczonego powietrza i dostarczanie w jego miejsce świeżego powietrza. Sprawna wentylacja jest bardzo ważna, ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach, a szczególnie w kuchniach oraz łazienkach, ulega ciągłemu zanieczyszczeniu. Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach pozbawionych cyrkulacji powietrza o dużej ilości zanieczyszczeń wywołuje najczęściej u domowników m.in. bóle głowy, senność, osłabienie, rozkojarzenie, a także podrażnienie oczu i dróg oddechowych.

Wentylacja grawitacyjna

W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach stosuje się najczęściej wentylację grawitacyjną, zwaną również naturalną lub nieregulowaną. Funkcjonuje ona dzięki naturalnemu zjawisku konwencji. W tym procesie lżejsze powietrze ciepłe jest wypierane przez zimniejsze, które ma większą gęstość. W okresie chłodniejszych pór roku zużyte powietrze jest usuwane z pomieszczeń (głównie kuchnia, łazienka, WC) poprzez kratki wentylacyjne, natomiast świeże powietrze dostaje się do wnętrz mieszkalnych za pomocą nawiewników znajdujących się w oknach lub drzwiach. W przypadku obiektów posiadających bardzo szczelną stolarkę budowlaną stosuje się bardzo często mikronawiewniki posiadające możliwość regulacji ręcznej lub automatycznej.

Za i przeciw

Wentylacja grawitacyjna to stosunkowo tania inwestycja, jednak może być ona dość kłopotliwa i kosztowna w eksploatacji. Bardzo problematyczne może okazać się sterowanie jej działaniem, a w procesie usuwania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń tracone jest również bardzo dużo ciepła. Do korzystania z wentylacji grawitacyjnej nie potrzebne jest żadne źródło zasilania energia elektryczną i dlatego też ta forma wymiany powietrza w budynku jest praktycznie bezawaryjna. Ponadto jest ona bezgłośna, działa samoczynnie, a jej wykonanie jest bardzo tanie.
Prawidłowa wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu powinna odbywać się na poziomie nie mniejszym niż:

  • 70 m3/h w kuchni wyposażonej w kuchenkę gazową,
  • 50 m3/h w kuchni posiadającą kuchenkę elektryczną,
  • 50 m3/h w łazience,
  • 30 m3/h w oddzielnej toalecie,
  • 15 m3/h we wszelkich pomieszczeniach bez okien.

Należy pamiętać, że brak odpowiedniej wentylacji oraz zastosowanie nadmiernych uszczelnień w oknach i drzwiach może doprowadzić do drastycznego spadku zawartości tlenu w powietrzu, co w efekcie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem mieszkańców przebywających w takim budynku.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *