Firany i zasłony – zestawienie idealne

Choć w niektórych polskich domach grube, wzorzyste zasłony oraz koronkowe firanki nadal mają swoje miejsce, to moda na minimalizm wkracza do większości wnętrz wielkimi krokami. Świadoma rezygnacja z pstrokatych, ciężkich materiałów oraz nadmiaru dodatków jest wynikiem zmieniającego się stylu w aranżacji wnętrz.
windowchair-1169981-m

Nierozłączny duet
Znane od pokoleń zestawienie, czyli firanka i zasłona, dziś zmieniaj swoje oblicze. Nie jest to już ciężki materiał, spełniający funkcję ochronną. Obecnie zasłony i firany tworzą swoistą dekoracją, która ma na celu upiększenie wnętrza. Zasłony często obwiązywane są satynowymi kokardami bądź zapinane pierścieniami, tworząc przy tym królewski salon. Natomiast firanki, zwiewne i delikatne, oblewają okno, tworząc uczucie lekkości oraz świeżości wnętrza.

Warto jednak pamiętać, że nie sam wygląd ma znaczenie, liczy się również funkcjonalność. Dlatego też przy wyborze materiałów oraz wspólnym zestawieniu należy zwrócić uwagę na ich użyteczność. Większość dekoracji okiennych ukazywanych w sklepie są zazwyczaj stworzone jedynie na potrzeby wizualne, nie spełniają funkcji użytkowej. Dlatego też przy wyborze odpowiednich materiałów powinniśmy opierać się jedynie na własnych przekonaniach, gdyż tylko my wiemy czy dane rozwiązanie będzie spełniało się w naszym domu.

Oczywiście, może zdarzyć się sytuacja, w której nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z wyborem odpowiedniej firanki i zasłony. W takich sytuacjach mamy dwa wyjścia: udać się do specjalisty, który sam wykona całą pracę bądź samodzielnie poszukać inspiracji, chociażby w Internecie. Aktualnie wiele firm oferuje swoje usługi oraz produkty w sklepach internetowych. Ponadto, na tego typu stronach znajduje się wiele pomysłów, które pomogą w aranżacji. Można zobaczyć je na

Styl wnętrza
Wiele osób dekorując okna, opiera się wyłącznie na panujących trendach. Niestety, moda nie zawsze jest dobrym doradcą. Trendy ciągle ulegają zmianie, natomiast styl aranżacji mieszkania zazwyczaj obowiązuje znacznie dłużej. Oczywiście firanki oraz zasłony nie muszą posiadać takiej samej kolorystyki jak ściany, by tworzyć z nimi całość, ale nie powinny również pochodzić z innej bajki. Dlatego też, jeżeli w naszym domu dominują jasne, pastelowe odcienie, a meble również nie obfitują w mocne kolory, w takim razie nie powinniśmy kupować wzorzystych oraz ciemnych zasłon. Choć ten typ jest aktualnie trendy, bardzo często powoduje pomniejszenie pokoju. Ponadto, warto pamiętać o sposobie upięcia, gdyż jest on jest równie ważny jak sam wybór zasłon i firan. Właściwe upięcie decyduje o ostatecznym ich wyglądzie. Sposobów jest tysiące począwszy od stosowania lamrekinów po używanie ozdobnych zapinek oraz klamerek.

Oprócz profesjonalnych usług dekoratora wnętrz, można skorzystać również z pomocy krawcowej, która skroi odpowiednio zakupiony materiał. Dzięki jej pomocy możemy być pewni, że stworzona przez nas dekoracja okienna jest jedyna w swoim rodzaju oraz co najważniejsze, pasująca do całości wnętrza.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.