Uszkodzona skóra stóp? Eksperci z firmy Scholl radzą…

Codzienna eksploatacja stóp, a w szczególności użytkowanie ich w sposób nadmierny i nieprawidłowy, często powoduje powstawanie uszkodzeń struktury ich skóry, a co się z tym wiąże tworzeniem się uciążliwych i często bolesnych dla człowieka dolegliwości, jak: odciski czy pęcherze. Jakie są pierwsze objawy, sposoby leczenia oraz profilaktyka tych schorzeń?

stop2Odciski

Odciski powstają w wyniku pocierania się o siebie palców stóp lub też gdy skóra jest uciskana z jednej strony przez wnętrze obuwia, a z drugiej przez kość stopy. Reakcją obronną skóry jest wytworzenie przez nią warstwy ochronnej, która ma zabezpieczyć tkanki stopy przed uszkodzeniami. Odciski, powstające w taki sposób, mogą przybierać formę miękką lub twardą. Każda z nich niesie ze sobą dla człowieka duży dyskomfort oraz niejednokrotnie uciążliwy ból.

Przyczyny powstawania

Główną przyczyną powstawania odcisków jest nieodpowiedni dobór oraz użytkowanie obuwia. Również nieodpowiedni sposób chodzenia może mieć wpływ na powstanie tej dolegliwości. Według ekspertów z firmy Scholl, dobierając odpowiedni rozmiar i fason obuwia, można jednocześnie zapewnić swoim stopom wygodę, bezpieczeństwo oraz styl.

Leczenie

Jeżeli powstawanie odcisków staje się naprawdę uporczywe, należy zwrócić się po radę i pomoc do internisty, podologa lub farmaceuty. W przypadku jednorazowego występowania tej dolegliwości, można spokojnie dostać w aptece bardzo dobrej jakości, a przede wszystkim skuteczne preparaty lecznicze, jak np.: aplikatory czy plastry na odciski.

Pęcherze

Można podać kilka przyczyn powstawania pęcherzy na stopach. Mogą one być objawem choroby lub powstawać w wyniku oparzeń skóry. Bardzo często jednak pęcherze wywoływane są przez otarcia stóp. Powstające wówczas pęcherze, które wypełnione są płynem, powodują u człowieka uciążliwy ból, a przebicie takiej bańki może doprowadzić do jego eskalacji. Dlatego też, jak radzą specjaliści z firmy Scholl, pęcherzy nie powinno się przekłuwać, ponieważ naskórek pokrywający pęcherz pełni rolę ochronną i nie powinien być usuwany.

Powstały pęcherz powinien zostać odpowiednio zabezpieczony opatrunkiem, którego funkcje doskonale pełnią na przykład powszechnie dostępne plastry na pęcherze (np. .

Profilaktyka

  • dobrze dopasowane obuwie,
  • utrzymywanie suchej skóry stóp,
  • zapobieganie potliwości stóp,
  • podejmowanie aktywności sportowej w sposób stopniowy, by przyzwyczaić stopy do specyfiki konkretnej dyscypliny,
  • używanie specjalistycznych skarpet przeznaczonych do uprawiania sportu,
  • codzienna pielęgnacja i higiena;

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *