Uprawnienia SEP G2 – czym są i co dają uprawnienia SEP?

Pracując w branży budowlanej, warto zrobić sobie konkretne szkolenia i kursy, które rozszerzą nasze kwalifikacje. Posiadając uprawnienia G2 będziesz uprawniony do wykonywania zadań związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci ciepłowniczych. Jak wygląda kurs SEP G2 i kiedy warto go zrobić?

SEP G2 – czego dotyczą uprawnienia?

Uprawnienia SEP G2 pozwalają na pracę z urządzeniami cieplnymi i energetycznymi. Prace tego mogą dotyczyć zarówno nadzoru, jak i eksploatacji oraz konserwacji. Uprawnienia cieplne G2 dają uprawnienia do pracy m.in. z:

  • kotłami o mocy powyżej 50 kW wraz z należącymi do nich urządzeniami pomocniczymi,
  • instalacjami i sieciami cieplnymi wraz z należącymi do nich urządzeniami pomocniczymi, o przesyłce cieplnej powyżej 50 kW,
  • pompami, ssawkami, dmuchawami i wentylatorami o mocy większej niż 50 kW,
  • piecami przemysłowymi o mocy powyżej 50 kW,
  • urządzeniami techniki wojskowej lub zbrojenia,
  • urządzeniami ratowniczo-gaśniczymi i ochrony granic.
Kurs SEP G2

Posiadając uprawnienia energetyczne G2 można pracować na stanowiskach związanych z eksploatacją urządzeń i całych sieci, do których zaliczają się: obsługa, konserwacja, remonty i montaż oraz czynności kontrolno-pomiarowe. Drugą kategorią stanowią prace związane z dozorem, do których zaliczamy zarządzanie czynnościami wykonywanymi przez osobami zajmujące się eksploatacją sprzętu. Uprawnienia umożliwiają również nadzór nad  pracownikami technicznymi, których obowiązki związane są z nadzorowaniem sieci oraz instalacji.

Uprawnienia SEP G2 – kiedy warto je zrobić?

Kurs SEP G2 pozwala podnieść kompetencje, dając tym samym większe możliwości zawodowe. Zastanawiasz się nad zrobieniem takich uprawnień i nie jesteś pewny, czy warto? Uprawnienia SEP G2 sprawią, że staniesz się bardziej atrakcyjny dla pracodawców, przez co łatwiej Ci będzie znaleźć satysfakcjonującą pracę.

Uprawnienia G2 są ważne przez okres 5 lat. Po tym czasie należy je odnowić, ponownie przystępując do egzaminu przed komisją kwalifikacyjną. Na rynku działają różne firmy oferujące możliwość zrobienia kursu SEP G2. Wybierając usługodawcę, warto dokładnie sprawdzić, jakie są warunki zawieranej umowy. Im bardziej elastyczna firma, tym lepiej. Wybierając kurs, zwróć uwagę na to, w jakim terminie może się on odbyć, jak wygląda praktyczna i teoretyczna część kursu, jaki jest koszt szkoleń oraz w jakich miastach mogą się one odbyć. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *