Chyba żadne prace budowlane czy też roboty ziemne nie mogą się obyć bez udziału koparki lub koparko-ładowarki. Urządzenia tego typu charakteryzują się kilkoma specyficznymi rozwiązaniami, które odróżniają je od innych pojazdów wykorzystywanych na co dzień. Jednym z takich rozwiązań jest gąsienicowy układ bieżny.
Spis treści
System gąsienicowy
Gąsienicowy układ bieżny to mechanizm, który pozwala na przemieszczanie się pojazdu po trudnym terenie przy pomocy gąsienic. To gąsienice do koparek zwiększają powierzchnię styku pojazdu z powierzchnią, minimalizując jednocześnie nacisk jednostkowy oraz zwiększając możliwości przejezdności w terenie. Standardowy gąsienicowy system bieżny jest zbudowany z zamkniętej taśmy gąsienicowej, która okala koła nośne. W wielu konstrukcjach tego typu funkcjonują również osobne koła napędzające oraz koła kierunkowe. Pojawiają się także rolki podtrzymujące oraz koła napinające. Cały układ bieżny połączony jest z pojazdem za pomocą zawieszenia, którego sprężystość osiągana jest dzięki resorowaniu kół nośnych.
Jednolite i modułowe
Podstawowe gąsienice JCB do koparek można podzielić na modułowe oraz jednolite. Gąsienice modułowe są budowane ze stali, co przekłada się na ich bardzo duży ciężar, a tym samym wpływa to negatywnie na ich żywotność. Gąsienice JCB jednolite to gąsienice gumowe, których powierzchnia jest wykonana z jednego kawałka specjalnej mieszanki gumowej, co, w przeciwieństwie do gąsienic modułowych, zapobiega powstawaniu uszkodzeń w obrębie złączeń. Gumowa mieszanka pozwala na elastyczne poruszanie się maszyny w trudnym terenie, a dodatkowe stalowe wzmocnienia po wewnętrznej stronie taśmy pozwalają na stosowanie gąsienic jednolitych w nawet najbardziej ciężkich maszynach.
Gumowe gąsienice do minikoparek mogą się różnić między sobą wielkością, rodzajem użytego bieżnika, a także zastosowaną mieszanką gumową. Tego typu gąsienice gumowe dobiera się pod określony model koparki oraz z uwzględnieniem warunków terenowych, jakie będą obowiązywać podczas wykonywania zaplanowanych robót ziemnych.
Plusy i minusy
Niewątpliwym plusem gąsienicowego układu bieżnego jest lepsza możliwość prowadzenia maszyny w trudnych warunkach terenowych, dzięki zmniejszonemu naciskowi jednostkowemu, który niweluje grzęźnięcie pojazdu w terenie oraz jakiekolwiek poślizgi na takiej powierzchni. Ponadto zmniejsza się opór toczenia w trudnym terenie i jednocześnie wzrastają zdolności maszyny do pokonywania ciężkich przeszkód terenowych. Minusem gąsienicowego układu bieżnego, w porównaniu z systemem kołowym, jest niska żywotność, duży ciężar, a także stosunkowo duże koszty związane z produkcją oraz eksploatacją tego rodzaju układu.