Rowerki biegowe dla dzieci – jaki pojazd wybrać, aby był odpowiedni dla pociechy?

Rowerek biegowy to szczególny rodzaj pojazdu dla dzieci, który szturmem wszedł na rynek dziecięcych zabawek i akcesoriów, zdobywając rzesze fanów nie tylko tych najmłodszych, ale także ich rodziców. Ten typ rowerka pozbawiony jest pedałów, więc aby się nim przemieszczać, mały cyklista musi odpychać się od podłoża stopami, balansując jednocześnie całym ciałem, aby utrzymać równowagę. Przeznaczony jest on zazwyczaj dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat, aczkolwiek decydując się na jego zakup w ogóle bądź na konkretny typ, trzeba mieć zawsze na uwadze możliwości fizyczno-motoryczne naszej pociechy. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, jakie rowerki biegowe będą odpowiednie dla dzieci.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rowerka biegowego dla dziecka?

Decydując się na zakup rowerka biegowego dla malca, należy koniecznie zwrócić uwagę na długość nóżki dziecka, którą trzeba porównać z wysokością regulacji siodełka w jednośladzie. Jest to bowiem kluczowy czynnik, warunkujący wybór odpowiedniego rozmiaru rowerka. Po czym poznać, że pojazd jest odpowiedni dla naszej pociechy? Po tym, że stopy dziecka swobodnie sięgają podłoża, co jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Nie należy nigdy kupować „za dużego” biegowego jednośladu, ponieważ malec, który nie sięga nóżkami do podłoża, nie jest w stanie się od niego odpychać, a tym samym jazda jest wręcz niemożliwa i dziecko szybko zniechęca się do swoich pierwszych „dwóch kółek”.

Rowerki biegowe z kołami piankowymi czy pompowanymi?

Wśród różnorodnych modeli rowerków biegowych wymienić można dwa główne ich typy, biorąc pod uwagę rodzaj zamontowanych kół, czyli pojazdy z kołami piankowymi i pompowanymi.

Naszym zdaniem dla dzieci najmłodszych, które dopiero rozpoczynają rowerową przygodę idealnym wyborem będą rowerki biegowe z kołami piankowymi. Dlaczego? Otóż ten typ jednośladów jest najlżejszy, a najmłodsi cykliści, którzy dopiero uczą się jego obsługi potrzebują przede wszystkim rowerka lekkiego, który z łatwością będą w stanie przenieść np. podczas wchodzenia na krawężnik. Kolejnym atutem tego typu rowerków jest fakt, że koła piankowe nadają się do eksploracji w różnorodnym terenie, w tym także w domu na panelach czy płytkach – nie rysując i nie brudząc podłóg. Ich ogromnym plusem jest także wytrzymałość i odporność na przebicie, co w przypadku najmłodszych dzieci jest niezwykle ważne. Nie jest bowiem tajemnicą, że maluchy cechują się kreatywnością i ciekawością świata, wobec czego jest prawie pewne, że swoim rowerkiem będą chciały sprawdzić różne nawierzchnie, przeszkody czy „tajemnicze miejsca”. W naszym sklepie rowerki biegowe dla dzieci z kołami piankowymi to m.in. modele Cruzee czy Puky.

W przypadku jakich dzieci sprawdzą się więc rowerki biegowe z kołami pompowanymi? Ten typ jednośladów warto wybrać dla dzieci starszych – 4-5 letnich, bowiem „starszaki” są już o wiele bardziej świadome swojego ciała, a ich motoryka jest rozwinięta na wyższym poziomie, wobec czego lepiej radzą sobie na wymagających i dłuższych trasach. Główną zaletą rowerków biegowych z kołami pompowanymi jest ich amortyzacja. Pompowane koła niwelują nierówności na drodze i cechują się lepszą przyczepnością, wobec czego zapewniają bardziej dynamiczną i komfortową jazdę na dłuższych i trudniejszych trasach, które starsze dzieci z chęcią wybierają. Rowerki biegowe dla dzieci z kołami pompowanymi mogą być też dobrym wyborem dla nieco młodszych cyklistów, ale pod warunkiem, że mieli oni już styczność z rowerkiem na piankowych kołach. Wówczas takie maluchy posiadają już podstawowe umiejętności i obycie z jednośladem, dzięki czemu poradzą sobie z bardziej zaawansowanym modelem na kołach pompowanych. Rowerki biegowe z kołami pompowanymi dostępne w sklepie projektjunior.pl to m.in. Puky, Banwood czy Early Rider Bonsai.

Jaki rowerek biegowy kupić? Z hamulcem czy bez?

Kolejną kwestią, jeżeli chodzi o zakup rowerka biegowego dla dziecka jest jego wyposażenie w hamulec. Tutaj wybór zależy już tylko i wyłącznie od preferencji i oczekiwań dorosłych. Z naszej jednak strony najmłodszym cyklistom rekomendujemy zakup rowerka bez hamulca. Dlaczego? Dlatego, że 2-3 latkowie jeżdżący na tego typu pojazdach, w zdecydowanej większości przypadków mają i tak odruch hamowania nogami. Co więcej, tak małe dzieci nie rozwijają szybkich prędkości, bowiem będąc na etapie nauki więcej chodzą niż biegają, co i tak odbywa się pod czujnym nadzorem dorosłych. Dodając do tego fakt, że pierwsze rowerki biegowe dla dzieci są lekkie i bezpieczne, hamowanie nogami jest szybkie, proste i skuteczne, a dzieci skupiają się na tym co najważniejsze, czyli utrzymaniu równowagi i kierunku jazdy. Warto również dodać, że 2-3 latkowie nie mają jeszcze wystarczającej siły na użycie hamulca, stąd właśnie w pierwszych dziecięcych rowerkach nie jest on koniecznością.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku dzieci starszych. 4-5 latkowie jeżdżący na rowerkach biegowych potrafią rozwinąć już dosyć szybkie prędkości, a siła ich mięśni jest znacząco większa, niż w przypadku 2-3 latków. Stąd dla „starszaków” rekomendujemy rowerki biegowe z hamulcami, które dają możliwość błyskawicznego hamowania i w ten sposób zwiększają bezpieczeństwo dziecka na jednośladzie. Co więcej takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne w obyciu się dziecka z manetkami na kierownicy i brakiem trudności w ich opanowaniu w przyszłości, gdy kilkulatek przesiądzie się na klasyczny rower z przerzutkami i dwoma hamulcami.

Ważne, aby rodzice pamiętali, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, stąd wybór odpowiedniego rowerka biegowego powinien być podyktowany możliwościami i chęciami dziecka do jazdy. Stąd niezwykle ważna jest obserwacja malca i jego potrzeb. Wówczas będziemy mieć pewność, że wybrany przez nas jednoślad będzie właściwy i bezpieczny dla naszej pociechy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *