Fenomen BEST WESTERN, największej westernowej rodziny hoteli

To już 68 lat odkąd marka BEST WESTERN zadebiutowała na rynku hotelarskim, tworząc w tym czasie największą obecnie na świecie sieć hoteli (World’s Biggest Hotel Family). Dziś BEST WESTERN International z siedzibą w Phoenix w Arizonie skupia około 4200 obiektów hotelowych rozmieszczonych w 110 krajach. Co sprawiło, że nazwa marki jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym logotypem w branży hotelarskiej?

UH_MKGuertinWszystko zaczęło się po II wojnie światowej, w 1946 roku, od doświadczonego hotelarza z Kalifornii, M.K. Guertin’a (1891-1970), któremu marketingowa wizja i rewolucyjny biznesplan pozwoliły stworzyć z małych, nieformalnie ze sobą powiązanych przydrożnych hotelików, globalną sieć hotelową pod szyldem BEST WESTERN. Schemat biznesowy Guertin’a opierał się na modelu marketingowego wsparcia, który dawał właścicielom hoteli, przystępującym do sieci BEST WESTERN, maksymalną elastyczność i niezależność w prowadzeniu własnego interesu zarówno pod względem administracyjnym, jak i finansowym.

W odróżnieniu od innych funkcjonujących obecnie w formie franczyzy lub oddziałów sieci hotelowych, każdy obiekt należący do BEST WESTERN jest jednostką autonomiczną, nie działającą według tradycyjnie rozumianego koncesjonowania, a cała marka BEST WESTERN opiera swoje funkcjonowanie jako stowarzyszenia non-profit. Dzięki temu, czerpiąc korzyści z działalności pod międzynarodowym szyldem, każdy z hoteli może zachwycić swych gości indywidualnym stylem charakterystycznym dla lokalnej tradycji.

Pierwsza ekspansja marki na obce rynki nastąpiła w 1964 roku, kiedy to kanadyjscy właściciele hoteli włączyli się do systemu stworzonego przez M.K. Guertin’a. Od tego momentu rozwój marki BEST WESTERN przybrał na sile. W 1976 roku sieć rozszerzyła swą działalność m.in. na Meksyk, Australię i Nową Zelandię, a w 1978 roku również na Wielką Brytanię. Ofensywa marki jest wciąż bardzo energiczna obejmując swym zasięgiem dodatkowo Bliski Wschód i Azję.

95000_log_BW_10_web247W Polsce, Finlandii i krajach nadbałtyckich działa od 1995 roku oddział BEST WESTERN International – BW Hotels Osuuskunta, znany lepiej, jako BEST WESTERN Hotels Finland, Baltic States and Poland. Jest on odpowiedzialny za wizerunek marki, programy oraz negocjacje z właścicielami nowych hoteli, które działają na tym europejskim rynku. Główna siedziba BW Hotels Osuuskunta mieści się w stolicy Finlandii, Helsinkach, natomiast drugie biuro zlokalizowano w stolicy Polski, Warszawie.

Nazwa „BEST WESTERN” wywodzi się od lokalizacji w Stanach Zjednoczonych większości ówczesnych hoteli należących do systemu, które znajdowały się na zachód od rzeki Missisipi. W latach 1946-1964 istniała również sieć partnerska hoteli umiejscowiona po wschodniej stronie rzeki i nosząca nazwę „BEST EASTERN”. Jednak w 1964 roku marka BEST WESTERN rozpoczęła starania o rozszerzenie swych wpływów na tereny po wschodniej stronie Missisipi. W efekcie wszystkie hotele położone od wschodniego do zachodniego wybrzeża USA otrzymały jeden logotyp „BEST WESTERN”, uwieńczony dodatkowo złotą koroną.

 press-media-historical-logos

Tak powstałe logo marki, z niewielkimi zmianami, przetrwało przez kolejnych kilkadziesiąt lat, aż do roku 1993, kiedy to zastąpiono je obecnym szyldem utrzymanym w niebiesko-złotych barwach. W 2011 roku marka BEST WESTERN zmieniła swój slogan marketingowy z „największej na świecie sieci hotelowej” na „największą na świecie rodzinę hoteli”.

Marka BEST WESTERN swój sukces zawdzięcza przede wszystkim zasadom odpowiedzialnej przedsiębiorczości. Hotele należące do systemu spełniają potrzeby wszystkich podróżujących osób pod kątem czystości, wygody, uprzejmości oraz atrakcyjnej ceny, kierując się tymi samymi międzynarodowymi standardami obsługi i jakości.

Więcej informacji na:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *