Jak powstaje piwo, czyli urządzenia do produkcji piwa

Piwo to napój alkoholowy uwielbiany przez zdecydowaną większość mężczyzn, ale i nie tylko. Jest idealnym trunkiem do relaksu przy meczu czy spotkaniach towarzyskich. Żeby jednak piwo mogło powstać, potrzebna jest specjalna linia do produkcji piwa. Sprawdźmy w jaki sposób piwo powstaje i jakie urządzenia do produkcji piwa są wykorzystywane.

Etapy powstawania piwa

Proces powstawania piwa można w skrócie opisać w kilku etapach. Na początku należy odpowiednio przygotować surowce, a przede wszystkim słód, który otrzymywany jest przez namoczenie jęczmienia co powoduje rozwój cukrów, które zostaną poddane hydrolizie, tak, by uzyskać cukry proste. Słód bierze główny udział w procesie fermentacji alkoholowej. Drugim etapem jest tzw. warzenie w wyniku, którego uzyskujemy brzeczkę słodową. Następny etap to stadium, w którym wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia do produkcji piwa.

Z brzeczki otrzymuje się bowiem zacier w wyniku kondycjonowania słodu w temperaturze ok. 80 stopniu Celsjusza i przez zraszanie wodą. Kolejno nadchodzi czas na fermentację. W tym celu dodawane są drożdże, proces ten trwa ok. tygodnia, a w jego wyniku powstaje etanol. Następnie piwo zostaje schłodzone i poddane procesowi leżakowania. Dalej zostanie już tylko filtrowanie i rozlewanie.

Urządzenia do produkcji piwa

Podczas powyżej wymienionych etapów produkcji piwa, potrzebne są specjalne urządzenia. Pierwsze z nich to kotły, w których powstaje zacier. Następnie jest on przepompowywany do kadzi filtracyjnych. Rozpoczęcie procesu fermentacji odbywa się w tankofermentorach. Leżakowanie ma miejsce w tankach leżakowych. Dalej, piwo jest rozlewane, a ten proces wymaga również odpowiednich narzędzi.

Linia do produkcji piwa podczas procesu rozlewania to: depaletyzator odpowiedzialny za rozpakowanie butelek, wyładowarka, która przemieszcza butelki ze skrzynki, myjka butelek, monoblok wykorzystywany do napełniania butelek trunkiem i ich kapslowania, pasteryzator ogrzewający piwo i etykieciarka, która nakleja odpowiednie etykiety na piwo.

Jak widać, proces powstawania i produkcji przemysłowej piwa jest złożony i wymaga stosowania wielu specjalistycznych przyrządów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *