Wakacje w Chorwacji – o czym warto pamiętać?

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych państw, które Polacy wybierają na wakacyjny wypoczynek. Nie ma się co temu dziwić, w końcu Chorwacja gwarantuje nam powiew egzotyki, piękne widoki, krystaliczne morze w przystępnej cenie. Dodatkowo z Polski bez problemu można tam dojechać własnym samochodem, ponieważ Chorwację dzieli od nas zaledwie 1000 kilometrów.

Wakacje w Chorwacji – co ze sobą zabrać?

Pamiętajmy, że w Chorwacji bez problemu kupimy wszystkie niezbędne nam produkty, jednak część z nich warto zabrać z Polski. Wtedy mamy gwarancję, że wakacje w Chorwacji okażą się naprawdę udane i miną bez stresu. Najważniejszą kwestią są oczywiście dokumenty, bez których nie przekroczymy granicy – musi to być aktualny paszport lub dowód osobisty, zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych.

Wakacje w Chorwacji

Przed wyjazdem pamiętajmy też o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego chroniącego nas przed wysokimi kosztami leczenia oraz o wyrobieniu w oddziale NFZ karty EKUZ – wszystko na wypadek, gdybyśmy w Chorwacji zachorowali i potrzebowali opieki lekarskiej. Oprócz tego zapakujmy podręczną apteczkę, w której należy umieścić leki jakie zażywamy na co dzień – przydać się mogą także środki opatrunkowe, leki przeciwko przeziębieniu czy środki na zatrucia pokarmowe. Jeśli wybieramy się nad Adriatyk własnym samochodem, nie zapominajmy również o aktualnej polisie OC i wykupieniu opcji Assistance!

O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Jedną z ważniejszych kwestii będzie również bagaż – do Chorwacji w sezonie zabierzmy głównie letnie rzeczy – krótkie spodenki, lekkie bluzki i sandały, nie zapomnijmy jednak o parze adidasów przydatnych przy zwiedzaniu. Jeden sweter i dłuższe spodnie w zupełności wystarczą, ponieważ wakacje w Chorwacji w sezonie letnim zawsze gwarantują udaną pogodę, rzadko kiedy pada tutaj deszcz. Nie zapominajmy o kremie do opalania z wysokim filtrem, okularach przeciwsłonecznych i czapce na głowę, przyda się również maska do nurkowania i buty do wody, które chronią przed pokrytym kamieniami lub żwirem dnem Adriatyku oraz przed jeżowcami. Przede wszystkim nie zapominajmy o pieniądzach – w Chorwacji w obrocie są Kuny, które najlepiej będzie wymienić w Polsce, jeszcze przed wyjazdem. Coraz częściej w Chorwacji można płacić Euro, jednak wymiana waluty na lokalną jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Na koniec wspomnę jeszcze o aparacie fotograficznym i przewodniku, dzięki czemu nasze wakacje będziemy mogli spędzać w najpiękniejszych zakątkach Chorwacji, wszystko uwieczniając na zdjęciach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *