Cynkowanie ogniowe polega na pokrywaniu powierzchni metalu cienką powłoką cynku w celu zapewnienia ochrony przed korozją na skutek działania czynników atmosferycznych typu woda i powietrze. W tym celu zanurza się elementy stalowe w gorącej i ciekłej kąpieli cynkowej w temperaturze 450 st. C. Dzięki temu procesowi powłoka cynkowa zapewnia ochronę bierną, czyli fizyczną barierę osłaniającą stal, a także elektromechaniczną. Czy warto postawić na cynkowanie ogniowe?
Co ma do zaoferowania ocynkownia?
Ogniowa powłoka cynkowa to gwarancja długoletniej ochrony przez korozją, a jednoczenie niezwykle ekonomiczne zabezpieczenie, gdyż koszty wykonania powłoki w porównaniu z okresem jej trwałości są niewielkie. Powłoka cynkowa wyróżnia się trwałością, która zależy od obciążenia korozyjnego otoczenia, w którym będą eksploatowane elementy ocynkowane. Dlatego też decydując się na cynkowane elementy, należy poznać warunki, w jakich będą one eksploatowane. W przypadku znajdujących się w pobliżu dużych zakładów przemysłowych, elektrowni, morza czy ulic o dużym natężeniu ruchu żywotność powłoki cynkowej się skraca. Na skutek eksploatacji powłoki cynkowej dochodzi do regularnego ubytku zabezpieczenia, co wpływa negatywnie na jego trwałość.
Znaczenie ma także grubość powłoki cynkowej. Jeśli chodzi o jej wygląd elementów ocynkowanych, to są one zwykle błyszczące, ale mogą być także szare i matowe, co uzależnione jest od gatunku cynkowanej stali. Cynkowanie ogniowe to najbardziej popularne zabezpieczenie, które zapewnia dobrą przyczepność do podłoża stalowego. W zależności od grubości, agresywności środowiska oraz erozji mechanicznej powłoka cynowa jest w stanie wytrzymać od dziesięciu do nawet stu lat.
Procesy Cynkowania
Proces cynkowania składa się z kilku etapów wstępnych, które poprzedzone są zanurzeniem elementów stalowych w ciekłym cynku, dzięki czemu możliwe staje się otrzymanie trwałej mechanicznie i nieprzepuszczalnej powłoki cynkowej o właściwościach ochronnych. Jest to skuteczny i stosunkowo niedrogi sposób na ochronę materiałów stalowych przed korozją, co powala na zapobieganie niszczenia stali. Pierwszym etapem procesu cynkowania jest obróbka strumieniowo-ścierna polegająca na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni cynkowanego przedmiotu. Następnym krokiem jest odtłuszczanie elementów stalowych, które uniemożliwiają rekcję żelaza z cynkiem. Kolejny etapem jest trawienie pozwalające na pozbycie się substancji niemetalicznych. Dalej elementy stalowe poddawane są po kolei procesom topnikowania, suszenia oraz cynkowania.