Od końca XIX wieku, kiedy to John Boyd Dunlop – brytyjski wynalazca i lekarz weterynarii – odkrył sposób na wulkanizację gumy, technologia jej produkcji bardzo się zmieniła. Obecnie opony samochodowe poddaje się wielu procesom technologicznym, by ostatecznie mogły służyć przez wiele sezonów, zabezpieczając spokojną jazdę dowolnym pojazdem mechanicznym.
Spis treści
Dobór składników, mieszanie i konfekcjonowanie
Komponenty używane do produkcji opon to bez mała kilkadziesiąt pozycji. Jednak podstawowym materiałem przeważnie jest dzisiaj kauczuk, którego budowa cząsteczkowa przypomina nawinięty kłębek sprężystego sznura. Poszczególne włókna kauczuku nazywane są poliolefinami. W procesie wulkanizacji między poliolefinami wytwarzają się chemiczne wiązania nazywane mostkami. Struktura przypomina elastyczną sieć.
Po dobraniu właściwych proporcji wszystkich składników gumy na opony samochodowe, trafiają one do mieszalnika. Mieszarka to olbrzymi bęben z masywnymi walcami, przypominającymi wyżymaczkę ogromnej pralki z poprzedniej epoki. Po wielu seriach prasowania surowca powstaje czarna masa surowej gumy, którą trzeba rozwalcować do pożądanej grubości.
Budowa krok po kroku
Do tworzenia opony używa się maszyny wyposażonej w formę przyszłej opony. Zaczynając od wewnętrznej warstwy, na jednym z pierwszych etapów umieszcza się warstwy osnowy. Osnowa może być zastosowana w formie oddzielnych włókien lub tkaniny poliamidowej. Następnie na obrzeżu opony ustawia się tzw. stopkę oraz wzmocnienie bocznych płaszczyzn. Formę przykrywają kolejne warstwy prefabrykatu gumy, tkanin i stalowych ścięgien.
Kolejny etap — wulkanizacja
Proces wulkanizacji gumy zespala wszystkie, dotąd prowizorycznie ze sobą złączone elementy opony samochodowej. Przyszła opona zostaje zamknięta w formę złożoną z kilku części. Usieciowanie kauczuku zachodzi w obecności siarki. W temperaturze 150 stopni Celsjusza w zamkniętym kalandrze powstaje ostateczna forma opony. W tym momencie można powiedzieć, że opona jest już gotowa do użycia. Zostaje ona zatem odpowiednio zabezpieczona i trafia do dystrybucji. Jak widać produkcja opony to proces wieloetapowy i bardzo skomplikowany. Tym samym jest wiele okazji, aby popełnić błąd. Wielu producentów decyduje się również na oszczędności podczas produkcji, przez co oferowane przez nich opony są niskiej jakości. Sklep z oponami, z którego usług chcemy skorzystać, powinien być zatem renomowaną firmą z długoletnim stażem, gdyż gwarantuje to, że dostaniemy w nim tylko najwyższej klasy opony.