Gwałtowny rozwój i powszechność internetu wraz ze wzrostem znaczenia, jakie posiada to nowe medium, sprawiają, że obecność w globalnej sieci jest dziś warunkiem sukcesu na każdym polu. Aby jednak pozostać zauważonym wśród zalewu setek tysięcy stron internetowych, należy zadbać o to, by nasza witryna spełniała oczekiwania odbiorców. Temu m. in służą badania użyteczności stron WWW.
Spis treści
Czemu służą badania użyteczności?
Badania użyteczności strony przeprowadzane są w celu sprawdzenia, czy – mówiąc wprost – powstała lub powstająca właśnie (będąca w fazie ukończenia) strona internetowa zostanie pozytywnie przyjęta przez internautów. W tym celu bada się, czy strona jest atrakcyjna wizualnie, czy posiada atrakcyjne i przydatne treści oraz – przede wszystkim – czy nawigowanie po niej nie sprawia problemów użytkownikom. Idealnie jest, jeśli nawigowanie po badanej stronie można określić mianem „intuicyjnego”. A czym jest nawigowanie intuicyjne?
Od momentu, gdy zaczęły powstawać pierwsze witryny internetowe, ich twórcy już na etapie projektu musieli pogodzić ze sobą trzy kluczowe elementy, czyli: oryginalność, możliwości techniczne oraz oczekiwania odbiorców. Zarówno oryginalność, jak i możliwości techniczne są tematami niezwykle złożonymi i odrębnymi, warto więc skupić się na oczekiwaniach odbiorców, na których właśnie zasadza się intuicyjność określana przez badania użyteczności stron WWW.
Skąd bierze się intuicyjność?
Nieco już żartobliwie zwykło się mówić, iż najbardziej podobają nam się te piosenki, które już znamy. Ze stronami internetowymi jest bardzo podobnie, choć dotyczy to przede wszystkim wspominanego nawigowania, czyli płynnego poruszania wśród ich zasobów.
Wielokrotne badania użyteczności różnego rodzaju serwisów i portali internetowych pokazały, iż najlepiej i najpewniej czujemy się wówczas, gdy rozkład ich zasobów został zaprojektowany i wykonany według znanego nam dobrze wzorca. Poszczególne strony mogą różnić się pomiędzy sobą bardzo wyraźnie zarówno od strony wizualnej, jaki i merytorycznej, jednak ich projekt powinien przewidywać pewien utarty schemat nawigacji. Dzięki temu wchodząc na nowy, nieznany nam portal nie mamy żadnych problemów z odnalezieniem w nim interesujących nas treści i często nawigujemy po nim właśnie w sposób intuicyjny, nie wymagający zastanowienia.
Badania użyteczności strony z punktu widzenia użytkowników
Badania użyteczności stron internetowych mogą być przeprowadzane na różne sposoby, jednak do najpopularniejszej ostatnio z całą pewnością należy metoda badania użyteczności aplikacji, stron WWW oraz ich makiet z wykorzystaniem prawdziwych użytkowników wsparta dodatkowo przez tzw. eyetracking (śledzenie ruchu gałek ocznych użytkownika korzystającego z badanej strony). W ramach tychże badań wykonywane są badania fokusowe (zogniskowany wywiad grupowy), Idl (wywiady pogłębione) oraz tzw. card sorting (badanie sposobu, w jaki użytkownicy rozumieją i kategoryzują zasoby strony).
Kolejnym etapem badania użyteczności strony powinien być audyt użyteczności przeprowadzany przez specjalistów UX oraz tzw. wędrówka poznawcza.