Bogactwo kulturalne Krakowa

Kraków to miasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać: na Wawelu Smok zieje ogniem, na Rynku rozbrzmiewa melodia hejnału, a przy Sukiennicach pełno kramów z pamiątkowymi bibelotami. Nie wszyscy turyści wiedzą jednak, że Kraków w 2000 roku został wybrany na Europejską Stolicę Kultury.

Wszystko za sprawą licznych muzeów pełnych bogatych zbiorów i wartościowych pamiątek. Najstarszym z nich jest Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się stałe ekspozycje przedstawiające zabytki egipskie, prahistoryczne garncarstwo, a także życie codzienne mieszkańców Małopolski w okresie wczesnego średniowiecza. Oczywiście warte odwiedzenia są także królewskie rezydencje na Zamku, na które składają się reprezentacyjne komnaty i prywatne apartamenty króla oraz zbrojownia wraz ze skarbcem królewskim. Nawet jeśli nie zatrzymujemy się na dłużej na noclegi w Krakowie to obowiązkowym punktem wycieczki muszą być także podziemia Rynku, które otwarto w 2010 roku. To nowoczesne muzeum, stanowiące prawdziwie multimedialne widowisko o historii miasta, w którym nie brakuje autentycznych konstrukcji i przedmiotów, prawdziwych kamiennych dróg i murowanych budowli z czasów Łokietka. Poza tym w Krakowie znajduje się także Muzeum Czartoryskich, w którym przechowywano obraz autorstwa Leonardo da Vinci, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego z modelami pochodzącymi z okresu I wojny światowej, a także szereg muzeów kościelnych.

Kraków to miasto o bogatej kulturze o czym świadczy także duża liczba teatrów, z których na największą uwagę zasługuje Teatr Ludowy w Nowej Hucie, Bagatela przy ul. Karmelickiej oraz Narodowy Stary Teatr, którego początki datuje się na XVIII wiek.

Mówiąc o kulturze Krakowa nie sposób pominąć cyklicznych imprez i wydarzeń kulturalno- rozrywkowych, odbywających się na Rynku Głównym. Już kilka tygodni wcześniej przyjezdni turyści rozpoczynają poszukiwania hotelu, w którym mogliby zatrzymać się na kilka dni na tani nocleg. Kraków rok rocznie zaprasza na zabawę sylwestrową z udziałem gwiazd muzyki i telewizji, w maju odbywają się juwenalia- święto krakowskich studentów, w czerwcu po Starym Mieście krąży Lajkonik, zaś od 2003 roku na Rynku ma miejsce Festiwal Pierogów. W stolicy Małopolski często organizowane są także naukowe konferencje i spotkania biznesowe, z uwagi na liczne sale konferencyjne w Krakowie.

Jak widać Kraków bez wątpienia zasługuje na miano jednej z europejskich Stolic Kultury, chociażby z uwagi na liczne imprezy rozrywkowe, festiwale i wystawy oraz przedstawienia teatralne, czy wystawy muzealne.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *