Podstawowe techniki malarskie

Dzieło malarskie jest ostatecznym wynikiem pracy artysty i jego zdolności. Oglądając eksponaty na wystawie mało kiedy zastanawiamy się jakie materiały i narzędzia wykorzystał malarz w celu osiągnięcia konkretnych efektów artystycznych. Tymczasem istnieje kilka podstawowych technik malarskich.

Jeszcze z okresu starożytności wywodzi się malowanie temperą, czyli farbą emulsyjną uzyskiwaną z żółtek jaj, oleju lub żywicy. I chociaż dzisiaj rzadko spotykamy się z malowaniem tą techniką to tempery świetnie pokrywają zarówno papier, jak i płótno czy deskę, a do tego stosunkowo szybko schną. Nieco odmienny rodzaj tempery stanowią farby plakatowe, które dziś używa się przede wszystkim w grafice użytkowej (fachowa nazwa techniki to gwasz). Najbardziej popularną techniką jest malowanie farbami wodnymi (akwarelą) na mocnym papierze o wyraźnej fakturze. Z racji tego, że nałożonej pędzlem farby nie można usunąć a jedynie osłabić jej intensywność malarstwo akwarelowe uważane jest za najtrudniejszą technikę, wymagającą precyzji, ostrożności i dokładności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że akwarela łatwo płowieje, gdyż jest nieodporna na światło. Trudną i wymagającą niemałych zdolności techniką jest malarstwo olejne, z którego słynął Claude Monet, Jan van Eyck i Hieronim Bosch. Farbami olejnymi można malować na płótnie i drewnie, a imponujące efekty tej techniki są wynikiem kolejnego nakładania warstw kolorów na siebie. Ciekawą technikę malarską stanowi pastel, który umożliwia łączenie i rozcieranie kolorów naniesionych na papier, czy płótno (choć najlepsze efekty daje używanie papieru welurowego). Trzeba jednak pamiętać o konieczności utrwalenia namalowanego obrazu specjalnym płynem, z uwagi na skłonność pasteli do osypywania się. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o fresku, który polega na pokrywaniu farbą mokrych ścian odpornych na oddziaływanie wapnia.

Nie bez powodu sklepy artystyczne oferują przeróżne artykuły plastyczne dostosowane do różnych technik rysunku i malarstwa. Jednak nawet profesjonalne narzędzia i najlepsze farby nie wystarczą do uzyskania imponujących dzieł sztuki, gdyż najważniejszy jest zmysł, talent i umiejętności artystyczne malarza.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *