Sprawne i bezpieczne wykonywanie zadań związanych z budową wymaga wykorzystania odpowiednich maszyn, które mogą służyć do różnych celów. Jednym z urządzeń, które znajdują szerokie zastosowanie na placach budowy, jest wozidło. Co to takiego i do czego służy?
Spis treści
Czym jest wozidło budowlane?
Wozidło budowlane to specjalistyczna maszyna, którą często można zauważyć na placach budowy. Jej główne zastosowanie skupia się na ułatwianiu przewożenia materiałów sypkich o dużej wadze. Konstrukcja wozidła pozwala ponadto bez problemu poradzić sobie z nierównym terenem, który stanowi istotne wyzwanie w budownictwie. Tego typu maszyny są wykorzystywane najczęściej wtedy, gdy dane miejsce uniemożliwia dojazd ciężarówką z uwagi na wymagającą powierzchnię.
Kiedy korzysta się z wozidła budowlanego?
Funkcjonalność wozideł budowlanych ma największe znaczenie przy pracy na nieregularnym terenie. Maszyny tego rodzaju są stosowane również na grząskiej ziemi, a także w miejscach, w których standardowe pojazdy używane na budowie mogłyby się zakopać – np. z uwagi na błoto czy dziury w nawierzchni.
Warto zaznaczyć, że budowa wozidła budowlanego wiąże się ze znacznie mniejszą szerokością niż w przypadku ciężarówki. Mimo tego obydwa rodzaje pojazdów pozwalają na przewożenie podobnej ilości materiału. Dzięki temu są one używane wszędzie tam, gdzie liczy się jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni – wozidła pozwalają uniknąć problemów z ruchem w wąskich miejscach, gdzie większe pojazdy mogłyby się zablokować.
Rodzaje wozideł budowlanych
Wozidła budowlane to pojazdy dostępne w różnych rozmiarach i rodzajach, co wpływa także na ich docelowe zastosowanie. Liczne warianty rozwiązań tego typu można znaleźć m.in. na stronie https://allegrolokalnie.pl/oferty/maszyny-budowlane/wozidla-252969. Przed zakupem maszyny warto dokładnie przeanalizować jej parametry i możliwości. Szczególną uwagę należy zwrócić na typ podwozia – modele kołowe są bardziej uniwersalne, z kolei pojazdy z gąsienicami sprawdzą się na szczególnie wymagającym terenie, np. na placach budowy o grząskiej powierzchni.