Studia prawnicze – dlaczego warto studiować prawo?

Studiowanie prawa nie od dziś budzi duże emocje zarówno wśród maturzystów, jak i już osób dorosłych, które obserwują zmagania i wybory młodego pokolenia. Czy na studia prawnicze warto się wybrać? Sprawdźmy, jakie zalety ma ten kierunek.

Studia prawnicze – kierunek, który daje możliwości

Prawo jest bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków humanistycznych. Studia prawnicze są godne rozważenia z wielu względów. W czasie ich trwania zdobywamy bardzo przydatną wiedzę, a po ich ukończeniu możemy podjąć dobrze płatną pracę i mieć godziwe warunki zatrudnienia. Konkurencyjność na rynku pracy osób związanych z prawem nie jest duża. Co więcej, po ukończeniu studiów mamy możliwość kontynuacji nauki i poszerzenia swoich kwalifikacji, co daje nam jeszcze więcej zawodowych możliwości rozwoju.

Być prawnikiem = prestiż i pieniądze

Wybór drogi kariery po ukończeniu studiów prawniczych wcale nie jest taki oczywisty, jak mogłoby się pozornie wydawać. Wiele osób decyduje się na zatrudnienie jako adwokat lub sędzia. Jednak to nie jedyne funkcje, jakie można piastować po ukończeniu studiów na tym kierunku. Ukończenie studiów prawniczych daje nam możliwość pracy w kryminalistyce, jeśli wybierzemy np. specjalność Kryminologia i Kryminalistyka, w czasie trwania swojej nauki.

A jak zarabiają prawnicy? Całkiem dobrze. Jednak ostateczna suma ich zarobków jest zależna przede wszystkim od tego gdzie się zatrudnią, a także ich doświadczenia. Z początku – wbrew pozorom – wcale może nie być tak kolorowo, gdyż nasze zarobki z pewnością plasować się poniżej średniej krajowej, jednak z czasem – i właściwymi wyborami zawodowymi – z pewnością uda nam się zarabiać więcej. Pamiętajmy, że inaczej zarabiać będą prawnicy w mniejszych miastach, i inaczej w większych. Lokalizacja jest tutaj kluczowa. Jednak przy jej wyborze warto dobrze jest przeanalizować sumę przychodów i wydatków.

Nie dla każdego

Studiowanie prawa nie jest jednak dla każdego. Zawód ten – niezależnie od tego, jaką specjalność wybierzemy i gdzie ostatecznie będziemy pracować – wiąże się z dużymi emocjami. Choć trudno jest znaleźć osobę, która decydując się na ukończenie tego rodzaju studiów narzeka na nudę, bądź małą satysfakcję z powodu wykonywanego zawodu.

Prawo od studentów wymaga również wiele poświęcenia, zapału i co najważniejsze – cierpliwości. Studia te zobowiązują nie tylko do zaangażowania, ale również niekiedy zmuszają do osobistych wyrzeczeń. Po ich ukończeniu – aby dostać dobrą pracę – czekać nas będzie dodatkowe kształcenie, aplikacja, i praktyki. Edukacja nie kończy się zatem na studiach 5-letnich, a tak naprawdę trwa przez całe życie.

Ci, którzy uwielbiają wyzwania i ciągle pragną rozwijać się na wielu płaszczyznach z pewnością pokochają ten zawód. Na tych, którzy zdecydują się podjąć studia prawnicze, czeka Wyższa Szkoła Prawa, gdzie w czasie 5-letniej edukacji dane nam będzie poznać nie tylko arkana prawa i przyszłego zawodu, ale również fantastyczne autorytety i ludzi, którzy z pewnością zainspirują nas do samodoskonalenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.