Systematyka manometrów

Manometry są obecnie bardzo powszechnym aparatem stosowanym wszędzie tam, gdzie trzeba zmierzyć ciśnienie. Zostały wynalezione dość dawno i ich zastosowanie z biegiem czasu rozszerzało się na kolejne dziedziny. Najczęściej manometry definiuje się dzisiaj jako przyrządy mierzenia ciśnienia w układzie zamkniętym. Tak naprawdę jednak nie tyle mierzą one ciśnienie w układzie, ile jego stosunek wobec ciśnienia atmosferycznego.

Klasyfikacja manometrów

Podział manometrów najczęściej odbywa się z zastosowaniem dwóch punktów odniesienia dotyczących ciśnienia odczytanego, czyli wewnętrznego i ciśnienia korelacyjnego. W ten sposób wyróżniamy:

  1. manometry różnicowe – dają odczyt dotyczący różnicy ciśnień w dwóch ośrodkach.
  2. manometry absolutne – odniesieniem dla badanego ciśnienia jest stan próżni.
  3. manometry względne – pokazują zwyżkę ciśnienia w ośrodku badanym względem otoczenia.
  4. wakuometry – mierzą podciśnienie, zalicza się je do jednostek względnych.
  5. manowakuometry – modele manometrów uniwersalnych, które mierzą nadciśnienie i podciśnienie
  6. ciągomierze – mierzą niewielkie podciśnienia.
  7. mikromanometry – jak sama nazwa wskazuje, małe przyrządy do pomiarów niewielkich nadciśnień i podciśnień.
Manometry-sklep

Klasyfikacja ze względu na budowę urządzenia przedstawia się następująco:

  1. manometry hydrostatyczne – medium służącym do pomiarów jest ciecz – w budowie występuje element charakterystyczny tzw. U-rurka.
  2. manometry sprężynowe
    – sprężyna wykonana z rurki o dowolnym materiale
    – przeponowe – przepona wykonana z materiału, który odkształca się pod wpływem ciśnienia lub w kształcie regularnej fali
    – mieszek – analogią może być wygląd znanego instrumentu muzycznego – harmonii.
  3. manometry dzwonowe
  4. manometry elektryczne
    – piezoelektryczne
    – indukcyjne
    – tensometryczne
  5. tłokowe

Najczęściej wykorzystywany jest dziś manometr sprężynowy z wykorzystaniem elementu w kształcie rurki o przekroju figur regularnych (okrąg, prostokąt, owal). Element ten wziął nazwę od nazwiska swojego wynalazcy – Eugène Bourdona. Rurka Bourdona przyjmuje kształt łuku lub kilkukrotnie zwiniętej sprężyny. Przyrząd mierzy ciśnienie poprzez odkształcanie sprężyny, która pod wpływem wzrostu ciśnienia prostuje się, natomiast przy spadku ciśnienia ulega zgięciu. Sprężyna jednym końcem zamocowana jest do obudowy aparatu. Drugi koniec łączy się z układem wskazującym, składającym się ze wskazówki i skali.

Ciekawe rozwiązanie znaleziono do pomiaru zjawisk ulotnych. Szybkozmienne ciśnienia mierzy się manometrami piezoelektrycznymi. Wykorzystano tu zjawisko występowania ładunku elektrycznego na powierzchni niektórych kryształów. Poddane naciskowi np. kryształy kwarcu wytwarzają niewielkie ładunki, które można zmierzyć i przyporządkować do wartości ciśnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat manometrów? Może potrzebujesz urządzeń do mierzenia ciśnienia w swojej instalacji? W takim razie powinieneś odwiedzić stronę Manometry-sklep.pl. Z pewnością znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *