Program edukacji prawnej prowadzony w polskich szkołach ponadgimnazjalnych ma już 5 lat. Od 2011 roku Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Prokuraturą Generalną, Naczelną Radą Adwokacką, Krajową Radą Notarialną, Krajową Radą Komorniczą, a także przy współpracy Sądów Apelacyjnych edukuje młodzież i zwiększa świadomość prawną obywateli.
Jak się to wszystko zaczęło?
Początek tego projektu to zorganizowane w 2010 roku spotkanie edukacyjne, które stanowiło element realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu pod nazwą „Ułatwianie Dostępu do Wymiaru Sprawiedliwości”. Spotkania te zostały bardzo wysoko ocenione przez biorących w nim udział uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Zdecydowana większość z nich, bo aż 78 proc., przyznała, że przeprowadzone w ramach spotkania zajęcia wyraźnie przyczyniły się do wzrostu ich świadomości oraz wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Tak dobry odzew ze strony uczestników zachęcił Ministerstwo Sprawiedliwości do kontynuowania rozpoczętych działań i dalszego prowadzenia lekcji prawa. Lekcje te realizowane był następnie we współudziale Krajowej Izby Radców Prawnych i w całości prowadzono je pod hasłem „Świadomy swoich praw obywatel”.
Lekcje, które pod tym hasłem przeprowadzono w 2011 roku i które dotyczyły przede wszystkim zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju.
Kto i dla kogo prowadził zajęcia z prawa?
Prowadząca lekcje kadra trenerska rekrutowała się wyłącznie z osób o wykształceniu prawniczym. Ludzie ci odwiedzili łącznie 80 szkół i 39 uczelni wyższych ze wszystkich województw. W prowadzonych przez nich lekcjach wzięło udział ogółem 7282 uczniów i 1702 studentów. Lekcje prawa organizowane były zarówno w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź), jak i w tych mniejszych (Trzcianka, Lidzbark Warmiński, Oleśnica). Każde spotkanie trwało 90 minut (dwie godziny lekcyjne), a w celu uatrakcyjnienia przekazywanych treści, wzbogacane było o aktywizujące uczestników ćwiczenia oraz omawianie konkretnych kazusów prawnych.
Spotkania z uczniami i studentami stały się okazją do rozmów o prawach ofiar przestępstw, o metodach zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, poruszano też temat bezpieczeństwa w internecie, obowiązków świadka w sądzie, a przede wszystkim o organizacji i funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Ten sposób przedstawiania zagadnień opisywanych niemal wyłącznie w specjalistycznych podręcznikach prawniczych – https://www.profinfo.pl/podreczniki , szczególnie przypadł do gustu studentom.