Kominek w domu to już nie luksus, lecz coraz częstszy element wyposażenia wnętrz, pełniący nie tylko funkcję ozdobną, ale również będący doskonałym żródłem ciepła w naszym domu. Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw ogrzewania kominkowego, należy podczas instalacji całego systemu stosować się do kilku podstawowych zasad.
Spis treści
Zalety ogrzewania kominkowego
Ogrzewanie kominkowe staje się coraz popularniejsze w naszym kraju nie tylko ze względów estetycznych, ale i użytkowych. Bez wątpienia tego rodzaju żródło ciepła jest stosunkowo tanie oraz wydajne. Jest również niezależne od zewnętrznych dostaw energii, tak więc w przypadku awarii centralnego ogrzewania lub braku dostaw energii elektrycznej kominek skutecznie ogrzeje wnętrze pomieszczenia mieszkalnego. Produktem spalania w przypadku kominka jest drewno, które jest o wiele mniej szkodliwe niż produkty spalania węgla czy gazu. Wkłady kominkowe są jednymi z najbardziej ekologicznych żródeł ciepła dostępnych obecnie na polskim rynku.
Podciśnienie w układzie
Pomieszczeni, w którym będziemy instalować kominek nie powinno mieć mniejszej kubatury niż 30 m3. Kominek ogrzewanie do sprawnego działania potrzebuje odpowiedniego układu odprowadzania dymu oraz doprowadzania powietrza do spalania. Prawidłowo wykonany układ powinien zapewniać w przewodzie kominowym podciśnienie w granicach 10-12 Pa. Jeżeli wartość podciśnienia będzie zbyt mała, spalanie będzie utrudnione, a spaliny wraz z niebezpiecznym tlenkiem węgla mogą się przedostawać do wnętrza pomieszczenia. Z kolei zbyt duże podciśnienie w przewodzie kominowym będzie prowadziło do zakłócenia procesu spalania.
Niezbędne świeże powietrze
Oprócz właściwego przewodu kominowego, bardzo ważna jest również lokalizacja kominka w pomieszczeniu. Powinien on się znajdować w takim miejscu, aby króciec dymowy układu można było połączyć z pionowym przewodem dymowym w kominie za pomocą rury poprowadzonej pod kątem 45 stopni. Takie rozwiązanie wyeliminuje problemy z ciągiem kominowym, które występują najczęściej w przypadku łączenia przewodów pod kątem 90 stopni. Wysokość komina nie powinna być mniejsza niż 4 metry.
Dobrym rozwiązaniem będzie doprowadzenie powietrza do kominka bezpośrednio z zewnątrz za pomocą specjalnego przewodu o średnicy nie mniejszej niż 160 mm i polu przekroju co najmniej 200 cm2. Montaż takiego przewodu może prowadzić do nieznacznych strat ciepła w pomieszczeniu. Dlatego też warto zamontować w nim specjalną przepustnicę, która pozwoli otwierać i zamykać wlot powietrza odpowiednio do potrzeb. Powietrze z takiego przewodu na pewno nie powinno być zasysane z piwnicy lub garażu, lecz tylko i wyłącznie z zewnątrz.
Ogrzewanie kominkowe to świetne rozwiązanie. Sama posiadam takie w domu i jestem zadowolona. Poza tym łączy przyjemne z pożytecznym, ponieważ zimną bardzo przyjemnie jest sobie posiedzieć przy kominku jak za oknem śnieg, a także jest dodatkowym źródłem ogrzewania.