Krew pępowinowa jest bardzo cenna. Jest ona źródłem komórek macierzystych, które nazywane są wielopotencjalnymi, ponieważ mają zdolność różnicowania i samoodnowy. Komórki te dzielą się w trakcie rozwoju płodu. Z części powstaje komórka wyspecjalizowana, np. komórka serca, czy wątroby, a z drugiej macierzysta, która jest przechowywana przez organizm, ma ona zdolność przekształcenia się w dowolną komórkę. Komórki macierzyste mają zastosowanie w medycynie regeneracyjnej. Dzięki nim można naprawić niefunkcjonujące lub uszkodzone komórki.
Leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych
Komórki macierzyste mają zastosowanie w różnego rodzaju przeszczepach. Wśród nich znajdują się komórki krwiotwórcze. Służą one przeszczepom szpiku. Należy wyróżnić tutaj też komórki mezenchymy, które dają początek komórkom tkanki nerwowej, mięśniowej czy kostnej.
W medycynie komórki macierzyste wykorzystywane są do leczenia ostrych i przewlekłych białaczek. Leczone są tym sposobem również zespoły mielodysplastyczne, mieloproliferacyjne, chłoniaki, ziarnica złośliwa. Komórki macierzyste znajdują zastosowanie w kuracji zaburzeń układu immunologicznego oraz zaburzeń krwinek czerwonych i płytek krwi.
W jaki sposób pobiera się i przechowuje krew pępowinową?
Krew pępowinową pobiera się po porodzie z części płodowej łożyska oraz ze sznura pępowinowego. Ta czynność jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Proces pobierania polega na nakłuciu naczynia krwionośnego pępowiny, z którego pobierana jest krew do specjalnych pojemników. Następnie poddawana jest ona odpowiedniej obróbce. Komórki macierzyste są odpowiednio izolowane i zabezpieczone przed zamrożeniem. Następnie krew umieszczona jest w zbiorniku zawierającym ciekły azot o temperaturze -190 stopni Celsjusza. Banki komórek macierzystych przechowują krew pępowinową przez wiele lat, wraz z dokumentacją dziecka, by w razie potrzeby zastosować komórki macierzyste. Mogą one być wykorzystywane u dawcy (przeszczep autologiczny), członków rodziny, a także osób postronnych