Czym jest odzież medyczna

Praca w placówkach medycznych to praca specyficzna. Wymaga wysokiego stopnia higieny oraz łatwości ruszania się. Nie sprawdzają się tam więc ubrania noszone na co dzień. Dlatego też w pracy o takim charakterze bardzo często wykorzystuje się tzw. ubrania medyczne.

Odzież medyczna – co to jest?

Jest to specjalny rodzaj odzieży (podyktowany specyfiką branży medycznej), który nosi się tylko i wyłącznie w miejscu pracy. Na ubraniach prywatnych zbierają się bowiem substancje, które mogłyby zaszkodzić pacjentom. Odzież medyczna musi być przede wszystkim trwała, funkcjonalna i higieniczna. Dobrze też gdy ubrania medyczne są łatwe w pielęgnacji oraz w konserwacji (zarówno w warunkach domowych, jak i w pralniach przemysłowych).

odziez medyczna

Aby pracownicy mieli nieograniczoną swobodę ruchu i sprostali wszystkim zawodowym wyzwaniom, ich ubrania medyczne powinny mieć konstrukcję zapewniającą im maksymalny komfort. Powinny być więc w miarę możliwości dopasowane do sylwetki, ale muszą być także wygodne, przepuszczające powietrze oraz miękkie. Mimo wszystkich wymagań dotyczących funkcjonalności, tego typu odzież musi również wyglądać tak, by noszące ją osoby wyglądały profesjonalnie.

Dla kogo?

Ubrana medyczne przydają się przede wszystkim personelowi lekarskiemu i pomocniczemu służby zdrowia, a więc używa się jej w: ratownictwie medycznym, przychodniach, szpitalach, klinikach i gabinetach stomatologicznych. Noszą ją również pracownicy sanatoriów, uzdrowisk, domów pomocy społecznej. Jest także niezbędna wszystkim zajmującym się przemysłem farmaceutycznym, oraz pracą w różnego rodzaju laboratoriach.

O wyborze odzieży medycznej najczęściej decyduje zarząd danej placówki. Dobrze, gdy jest ona ujednolicona: sprawia to wrażenie schludności i pozwala łatwo odnaleźć osoby z personelu medycznego.

Ubranie medyczne – rodzaje

Obecnie rynek ubrań medycznych prężnie się rozwija. Powstają coraz nowsze style i kroje ubrań, również ich kolorystyka jest niezwykle różnorodna. Jednak, niezależnie od tego, niezmienne pozostają ubrania niezbędne personelowi medycznemu. Są to przede wszystkim:

  • spodnie
  • krótkie spódnice
  • koszulki z krótkim rękawem
  • fartuchy medyczne
  • marynarki medyczne
  • bluzy medyczne
  • polary
  • komplety chirurgiczne
  • czepki
  • jednorazowe ubrania i ochraniacze do stóp

Uzupełnieniem medycznego stroju jest oczywiście obuwie medyczne. Powinno być ono praktyczne i wygodne. Najlepiej, gdy części stykające się bezpośrednio ze stopą są wykonane ze skóry – daje to duży komfort w codziennej aktywności. Natomiast podeszwy mają zapewniać stabilność i muszą być antypoślizgowe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Apolonia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.