Rekuperacja – co nam daje i dlaczego warto ją stosować?

Efektywnym, a zarazem oszczędnym sposobem na dobrą jakość powietrza w każdym domu jest rekuperacja, która zapewnia świeże powietrze o każdej porze roku i bez otwierania okien. Rekuperacja ma wpływ także na oszczędność energii.

Czym jest rekuperacja?

Jest to innowacyjny i bardzo zaawansowany sposób wentylacji budynków. Działa na zasadzie mechanicznej, zrównoważonej wentylacji nawiewno-wywiewnej (z funkcją odzysku ciepła). Cały system opiera się na centrali wentylacyjnej, to znaczy na rekuperatorze (a jego centralny punkt stanowi wymiennik ciepła). I to właśnie na podstawie rodzaju wymiennika, wydziela się kilka rodzajów rekuperatorów, które mają wtedy różny stopień odzysku ciepła (maksymalnie do 95%). Rekuperacja w budynku polega na tym, że powietrze “zasysane” jest z zewnątrz budynku, co odbywa się przez czerpnię – to znaczy otwór w ścianie budynku. Powietrze kanałami wentylacyjnymi dostaje się następnie do rekuperatora, a tam przechodzi przez wymiennik ciepła. Rekuperatory sprawiają wtedy, że powietrze z zewnątrz odbiera energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, a później dostaje się do poszczególnych pomieszczeń domowych. Co ważne, przechodząc przez wymiennik powietrze zużyte oddaje swą energię do powietrza wchodzącego (ogrzewa je), ale się z nim nie miesza. Powietrze rozprowadzane jest po budynku kanałami wentylacyjnymi. W ostatnich latach rekuperacja wypiera w domach jednorodzinnych wentylację grawitacyjną, szczególnie dlatego, że jest doskonałym sposobem na oszczędność energii cieplnej.

rekuperatory

Co dają rekuperatory?

Ich instalacja sprawia, że powietrze w sypialniach przez całą dobę (także w nocy) może być świeże i posiadać niski – to znaczy zbliżony do zewnętrznego, poziomem dwutlenku węgla. Dzieje się tak niezależnie od pory roku i bez otwierania okien. Można więc uniknąć przeciągu, mrozu, kurzu, hałasu z zewnątrz i owadów. Rekuperacja sprawia, że świeże powietrze pojawia się domu bez przegrzewania pomieszczeń latem i bez wychładzania ich w czasie zimy. Dzięki temu systemowi budynek będzie oczyszczany z niechcianych zapachów, kurzu, a nawet wirusów. Jest to dobrze widziane szczególnie z punktu widzenia alergików. Tego rodzaju wentylacja będzie niezastąpiona także w garderobie, gdzie zazwyczaj nie ma okien. Dzięki wymianie powietrza ubrania będą i świeże.

Czemu warto stosować rekuperację?

  • Rekuperacja powietrza niesie ze sobą kilka bardzo wyraźnych zalet. Oto najważniejsze z nich:
    Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie pomieszczeń – dzięki odzyskowi ciepła z powietrza “zużytego”, wywiewanego na zewnątrz domu. Dzięki temu stratę ciepła ogranicza się nawet o 50%.
  • Dodatkowe oszczędności – zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie może spowodować, że trzeba będzie kupić mniej grzejników czy przewodów do ogrzewania podłogowego.
  • Komfort życia – rekuperacja sprawia, że mieszkańcy budynków nie są narażeni np. na zimne przeciągi (jak w wentylacji grawitacyjnej).
  • Wygodne filtry wentylacyjne – które oczyszczają powietrze oraz mogą zmniejszać jego wilgotność.
  • Sprawne działanie systemu – rekuperatory działają o każdej porze roku i bez względu na aktualne warunki atmosferyczne.

Widać więc, że rekuperacja jest systemem wentylacyjnym, który posiada wiele ważnych zalet i pozwala na nieustanny dostęp do świeżego powietrza w każdym domu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *