Kuchnia to jedno z tych miejsc w domu, w którym statystycznie spędzamy najwięcej czasu (średnio sześć godzin dziennie). Dlatego też właściwe zaplanowanie oraz odpowiednia aranżacja tej powierzchni jest niezwykle ważna. Podpowiadamy, jak zaprojektować kuchnię w prosty i funkcjonalny sposób.
Spis treści
Myśl egoistycznie
Od czego zacząć? Oczywiście od przygotowania szczegółowego planu. Odpowiednie rozmieszczenie oraz konfiguracja wszystkich urządzeń, mebli oraz powierzchni roboczych w kuchni to klucz do sukcesu. Zostawmy na razie kolorystykę, materiały wykończeniowe i inne detale. Skupmy się na planie, w którym musisz przede wszystkim uwzględnić własne indywidualne potrzeby oraz oczekiwania względem powierzchni kuchennej, właściwą ilość przestrzeni roboczej, odpowiedni sprzęt AGD oraz jak najbardziej naturalne i funkcjonalne oświetlenie całego pomieszczenia.
Zasada trójkąta
Nie ma uniwersalnego rozwiązania ani żadnego wzoru na kuchnię idealną. Zaprojektowana i zaaranżowana przestrzeń kuchenna musi być po prostu skrojona idealnie pod Ciebie. Skupmy się przede wszystkim na jej funkcjonalności. Wielu projektantów wnętrz aranżując powierzchnię kuchenną stosuje tzw. zasadę trójkąta, która opiera się na trzech podstawowych urządzenia kuchennych, jakimi są: zlewozmywak, lodówka oraz kuchenka. Wierzchołki tych urządzeń tworzą trójkąt, którego boki będą stanowić drogi Twojego do poruszania się po kuchni podczas gotowania (np. zabudowa kuchni w kształcie litery L lub U, albo zabudowa dwurzędowa). Wszystko musi być pod ręką, tak więc standardowo odległości pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką i kuchenką nie powinny być większe niż 210 cm, a także maksymalnie 270 cm pomiędzy lodówką a kuchenką.
Jeszcze więcej trójkątów
W kuchniach o większej powierzchni takich trójkątów można zaplanować znacznie więcej. Duża przestrzeń do zagospodarowania pozwala na montaż o wiele większej ilości szafek i blatów, zainstalowanie wyspy lub półwyspu kuchennego, a także zamontowanie większej ilości urządzeń przydatnych podczas gotowania. Przykład. Kuchnie można podzielić za pomocą półwyspu na dwie części. W pierwszej z nich, gdzie znajduje się kuchenka, gotowanie będzie odbywać się w sposób tradycyjny, natomiast w drugiej części z piekarnikiem i mikrofalą będą jedynie podgrzewane i pieczone potrawy, a także przygotowywane szybkie przekąski.
Miejsce do gotowania
W Twojej optymalnej i funkcjonalnej kuchni łączna długość blatów roboczych powinna wynosić minimum 200 cm. Główny blat roboczy w kuchni powinien mieć nie mniej niż 80 cm. Obok zlewozmywaka oraz lodówki też powinny znajdować się blaty o długości co najmniej 40 cm. Wysokość blatów powinien zostać indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb uwzględniając przy tym Twój wzrost, a wszystkie szafki i szuflady powinny być zawsze pod ręką.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://www.maxkuchnie.pl/