Jakie wybrać lustra do sypialni?

W wystroju wnętrz lustra spełniają co najmniej trzy funkcje. Przede wszystkim umożliwiają domownikom przeglądanie się w nich. Jeśli zostały odpowiednio zaprojektowane i wykonane, posiadają również funkcję typowo ozdobną. Trzecią, dość mało znaną rolą luster, jest optyczne powiększanie wnętrz i sprawianie, że w ich otoczeniu odnosimy wrażenie zwiększonej głębi i przestrzeni.

Lustra do sypialni

W naturalny sposób lustra kojarzymy przede wszystkim z sypialnią. Pomieszczenie to bowiem bardzo często pełni jednocześnie rolę garderoby. Nawet jeśli posiadamy wydzieloną specjalnie garderobę, sypialnia bardzo często staje się czymś w rodzaju „małej garderoby”, w której ubieramy się rano przed wyjściem do pracy czy codziennymi obowiązkami, a wieczorem przeprowadzamy podstawowe zabiegi kosmetyczne (zmywanie makijażu, nakładanie kremów na noc itp.). Z wymienionych względów lustra w sypialni występują głównie w trzech formach – jako element szafy (na drzwiach przesuwnych lub uchylnych), jako część toaletki (zawieszone lub ustawione nad samym meblem) oraz jako lustra wolnostojące.

Lustra wolnostojące

Lustra wolnostojące należy traktować jako pełnoprawne meble, ponieważ – nawet jeśli ich konstrukcja ogranicza się do samej ramy i podstawy – są to przedmioty o dużych gabarytach, zwykle zaprojektowane i wykonane tak, aby stanowić integralną część wystroju wnętrza. Z tego też względu posiada je w swojej ofercie każdy renomowany internetowy sklep z meblami.

Lustra

Lustra

Wolnostojące lustra mogą przybierać różną formę. Albo będzie to forma minimalistyczna (samo lustro, rama i podstawa), albo wzbogacona. W tym drugim przypadku lustro może posiadać podstawę w formie małej szafki z szufladą lub z jedną bądź dwiema półkami.

Lustra do toaletek

Ten rodzaj luster przybiera zwykle formę pojedynczego, dużego lustra lub formy tryptyku (trzech połączonych ze sobą części, z których środkowa jest zwykle większa od dwóch bocznych skrzydeł). Bez względu na formę, liczy się tu przede wszystkim to, aby lustro odpowiadało stylem, kształtem i ogólnym wyglądem samej toaletce, której część w rzeczywistości musi stanowić. Dlatego też warto decydować się na zakup kompletu, w którego skład wchodzi toaletka oraz lustro. Dzięki temu mamy pewność, że całość będzie się ze sobą doskonale komponować.

Lustra na drzwi szafy

W przypadku luster stanowiących integralną (lub nie) część szafy, mamy do wyboru dwa podstawowe rozwiązania. Możemy postawić na popularne i stosunkowo niedrogie lustra przyklejane na drzwi szafy lub zdecydować się na szafę z drzwiami przesuwnymi, których całą powierzchnię stanowić będą lustra. W pierwszym przypadku lustra zwykle są nieco mniejsze, przez co mogą nie obejmować całej, wyprostowanej sylwetki. Ich zaletą jest za to fakt, iż w razie jakichkolwiek uszkodzeń można wymieć jeden ich element, czy nawet całość, bez konieczności demontowania całej szafy.

Lustra stanowiące integralną część drzwi szafy (w istocie będące samymi drzwiami) to rozwiązanie droższe, za to bardziej komfortowe. W przypadku szafy z drzwiami przesuwnymi lustra mogą mieć wysokość pomieszczenia, przez co obejmują swobodnie całą sylwetkę wraz z jej otoczeniem. Co więcej, lustra takie bardzo mocno optycznie powiększają wnętrze, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, np. w małym mieszkaniu w bloku.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *