Co wziąć przede wszystkim pod uwagę przy wyborze okien do domu?

Najczęściej okna wybieramy wówczas, gdy wykańczamy świeżo wybudowany dom lub chcemy wymienić starą stolarkę okienną na nową. Aby dokonać właściwego wyboru, najpierw należy się trochę do tego przygotować. Podpowiadamy, na jakie parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę przed zakupem konkretnego typu okien.

Certyfikowane okna PCV

Bez wątpienia obecnie na rynku największą popularnością cieszą się okna z tworzywa PCV. Często wybierane są nadal ramy okienne drewniane oraz aluminiowe. Jednak właściwy wybór stolarki okiennej powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi indywidualnymi potrzebami, a także odpowiednimi parametrami technicznymi oraz certyfikatami jakości okna, w tym Kartą właściwości użytkowych. Jeżeli szukasz okien posiadających wszystkie powyższe cechy, to polecamy obejrzeć okna PCV w Jarosławiu, będące częścią szerokiej oferty asortymentowej podkarpackiej firmy Pro-Expert. Zanim jednak dokonasz wyboru konkretnego model skrzydła okiennego, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Przed zakupem

Decydując się na kupno nowej stolarki okiennej, należy przede wszystkim zastanowić się z jakiego materiału mają być okna, jakie funkcje powinny spełniać oraz jaki ich kolor będzie najodpowiedniejszy. Jednak wygląd to nie wszystko. Najważniejsze w oknach są ich parametry techniczne, jak termoizolacja, izolacja akustyczna, wodoszczelność czy też odporność na obciążenia wiatrem.

Termoizolacja

O termoizolacyjności okna informuje nas współczynnik przenikania ciepła Uw, którego wartość w obecnie dostępnych na rynku oknach waha się pomiędzy 1,1 a 1,3 W/m2.K. Pamiętajmy, że im mniejsza wartość współczynnika, tym lepiej. Według polityki unijnej, po 2017 roku nie będzie można montować w polskich domach okien zimniejszych niż te o współczynniku Uw wynoszącym 1,1 W/m2.K. Natomiast od roku 2021 będzie obowiązywać wymóg izolacyjności dla okien na poziomie nie większym niż 0,9 W/m2.K.

Izolacja akustyczna

O izolacji akustycznej okna informuje współczynnik Rw, który jest podawany w decybelach. W tym przypadku im wartość współczynnika jest wyższa, tym okno lepiej tłumi hałasy pochodzące z zewnątrz. Przy sprawdzaniu izolacji akustycznej okna należy szczególnie uważać, ponieważ sprzedawca może nam podać współczynnik Rw dla szyby nie zaś dla całego okna, a to dwie różne wartości.

Szczelność

Odpowiednia szczelność okna ma bardzo duży wpływ na ochronę wnętrza przed zewnętrznym hałasem oraz na o wiele mniejsze przepuszczanie ciepła przez okno. O szczelności okna informują nas współczynnik infiltracji, który najczęściej wynosi od 0,5 do 1,0. Stosując okna o szczelności mniejszej niż 0,3 należy pamiętać o zainstalowaniu w domu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, ponieważ zbyt niski  współczynnik infiltracji powoduje zakłócenia w naturalnej wentylacji powietrznej pomieszczeń.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *