Zawód lekarza jest niesamowicie odpowiedzialny, wiąże się w sposób ścisły z ratowaniem życia człowieka. Jedną z najtrudniejszych specjalizacji jest chirurgia. Jak wygląda przygotowanie lekarza do zabiegu lub operacji?
Spis treści
Lekarz chirurg przed operacją
Każda operacja czy zabieg wymaga właściwego przygotowania ze strony wszystkich uczestniczących. Bardzo ważne jest doskonałe przygotowanie lekarza – merytoryczne (musi posiadać kompletną wiedzę) psychicznie (niezbędne jest zachowanie skupienia), a także ze strony elementów czysto fizycznych i technicznych (narzędzie chirurgiczne, sala operacyjna, strój itp)
Przygotowanie
Przed każdym wyjściem na salę operacyjną lekarz musi założyć specjalnie do tego przeznaczona odzież, czyli odpowiednie ubranie, obuwie oraz nakrycie głowy. Strój ten, wszystkie jego elementy powinny być wykorzystywane jedynie na bloku operacyjnym i to po raz pierwszy. Osoby uczestniczące w operacji muszą być w pełni zdrowe. Przed wykonywaniem operacji lekarze nie mogą dotykać zakażonych ran czy zmieniać opatrunków jako: brudne.
Ręce
Przed samym zabiegiem chirurg bardzo dokładnie myje ręce. Musi on usunąć wszystkie drobnoustroje – bakterie, wirusy, grzyby, nie tylko z samych dłoni, ale i całych przedramion. Jak to dokładnie wygląda? Lekarz na początku myje ręce pod bieżącą wodą z mydłem, a to wszystko pod bieżącym strumieniem wody. Później zarówno dłonie, jak i przedramiona szoruje mydłem i jałową szczotką, a po tym ponownie opłukuje bieżącą wodą.
Kolejnym krokiem jest umycie rąk za pomocą 70% roztworu etanolu. Ostatnio częściej do mycia rąk zamiast zwykłego mydła wykorzystuje się gotowe preparaty o bardzo silnym działaniu czyszczącym i antyseptycznym. Należy wówczas stosować się do zaleceń producenta.
Odzież ochronna
Odzież używana podczas operacji musi być jałowa. Składa się z:
- fartuchów,
- masek operacyjnych,
- czepka,
- obuwia,
- rękawic.
Artykuł powstał we współpracy z: https://www.uniformix.pl/pol_m_Odziez-medyczna_Odziez-medyczna-damska_czepki-351.html