Rośliny modyfikowane genetycznie to temat, który w ostatnich latach wzbudza coraz więcej kontrowersji. Dlatego warto dowiedzieć się kilku istotnych faktów i samemu ocenić, czy faktycznie jest się czego bać.
Żywność modyfikowana genetycznie od tej tradycyjnej różni się przede wszystkim tym, że jest bardziej odporna na pasożyty. Poza tym mniej się psuje, a wszystko to dzięki wydłużonym okresom przydatności spożywania. Wszystkie właściwości żywności GMO zostały wprowadzone do konkretnych produktów z genów innych roślin. Dzięki temu na rynku sprzedaży pojawiły się produkty, które zawierają genetycznie modyfikowane rośliny np soję czy kukurydzę.
Regulacje prawne
Najważniejszym aktem prawnym odnoszącym się do żywności modyfikowanej genetycznie w naszym kraju jest ustawa z 22 czerwca 2001 roku o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Do tej ustawy powstał szereg rozporządzeń i nowelizacji. Istotne są również dwie ustawy: z 22 lipca 2006 o paszach oraz 9 listopada 2012 o nasiennictwie. W Polsce do 2017 roku obowiązuje zakaz wytwarzania i wprowadzania do sprzedaży pasz genetycznie zmodyfikowanych. Jeśli jakikolwiek produkt zawiera GMO to na jego opakowaniu musi pojawić się na ten temat informacja. O tym jak sytuacja wygląda w krajach Unii Europejskiej można poczytać tutaj http://www.gbepolska.pl/prawo/akty-prawne-w-unii-europejskiej/
Zwolennicy i przeciwnicy
W Polsce zdania na temat słuszności żywności modyfikowanej genetycznie są podzielone, częściej jednak można się spotkać z opinią, iż GMO ma dużo wad i nie powinno występować w żadnych produktach. Modyfikacje genetycznie umożliwiają jednak uzyskanie wysokich plonów przy gorszych warunkach glebowych, również wtedy kiedy panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Niewątpliwym plusem żywności modyfikowanej genetycznie jest to, że długo pozostaje świeża i zanim trafi na półki sklepowe jest dokładnie badana pod kątem bezpieczeństwa.
Artykuł powstał przy współpracy z http://www.slideshare.net/GBEPolska/gmo-roliny-modyfikowane-genetycznie